W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uhonorowali działalność Walentego Biasa. Tablica mu poświęcona zdobi ścianę banku

08.10.2021

Na ścianie siedziby Banku Rolników w samym sercu Opolszczyzny odsłonięto dziś tablicę upamiętniającą Walentego Biasa, działacza polonijnego w Niemczech, uczestnika Powstań Śląskich i współzałożyciela powołanego w 1911 r. Banku Rolników – „spółki z nieograniczoną poręką”.

Na zdjęciu Wojewoda opolski i prezes Zarządu Banków Spółdzielczego "Bank Rolników" w Opolu. Panowie stoją na tle ściany banku, gdzie chwilę wcześniej odsłaniali tablicę upamiętniającą postać Walentego Biasa. Panowie podają sobie dłonie stoją naprzeciw siebie. Obok nich stoją dwaj strażnicy banku, ubrani w ciemnozielone mundury. Po lewej stronie kadru widać fragment biało-czerwonej flagi, ustawionej na stojaku. Po prawej stronie na dole - fragment zielonego kwiata o dużych liściach. Tablica, która znajduje się na ścianie, przepasana jest biało-czerwoną wstęgą.

Jak podkreślił podczas uroczystości wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, działalność Walentego Biasa - zarówno ta bankowa, jak i społeczna - miała fundamentalne znaczenie dla istnienia żywiołu polskiego na terenach poddawanych systematycznej germanizacji, między innymi poprzez udział w działaniach na rzecz rozwoju organizacji polonijnych i pracę na rzecz Polski w czasie Plebiscytu i Powstań Śląskich.

Prof. Paweł Frącz, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Banku Polskiego przypomniał o roli polskich bankowców na terenie Górnego Śląska. - Ze względy na to, kim był i co robił nie tylko dla bankowości, ale również dla obecnej mniejszości mieszkającej tutaj, jest warte, aby upamiętniać go i przypominać. To był dobry człowiek, organizator i wielki Polak. Upamiętnianie takich ludzi powinno być naszym obowiązkiem moralnym – mówił.

Tablica została ufundowana przez pracowników banków spółdzielczych naszego regionu.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}