W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Polsce ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19. Na Opolszczyźnie pierwsze podano w Kędzierzynie-Koźlu

27.12.2020

Dyrektor kozielskiego szpitala Jarosław Kończyło, naczelny lekarz dr Grzegorz Duszel oraz naczelna pielęgniarka Danuta Szeliga byli pierwszymi w regionie, którzy przyjęli szczepionkę przeciwko koronawirusowi. - Tak jak zapowiadaliśmy Narodowy Program Szczepień rozpoczynamy od kadry medycznej– podsumował wojewoda opolski Adrian Czubak.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi - pierwsze szczepienia w regionie

Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu jako jeden ze szpitali „węzłowych” rozpoczął dziś (27 grudnia) szczepienia w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. W pierwszej kolejności w tzw. fazie „0” szczepieniom poddają się pracownicy medyczni i niemedyczni SP ZOZ oraz innych podmiotów medycznych. Dziś – przy udziale mediów, została podana pierwsza z dwóch dawek zatwierdzonej szczepionki firmy Pfizer/BioNTech oparta o technologię mRNA.  Proces szczepień rozpoczął się właśnie nie tylko w całym kraju, także w większości państw UE – to szansa na zwalczenie wirusa i powrót do normalności.

- To kolejny etap walki z koronawirusem. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem – podkreślał dziś podczas konferencji prasowej, poprzedzającej start szczepień wojewoda opolski Adrian Czubak. - To chyba najlepsze miejsce, by tutaj rozpocząć te szczepienia. Jak wspominał dyrektor, tutaj zaczęła się ta pierwsza walka z koronawirusem, która trwa do dzisiaj. W pierwszej kolejności zaszczepi się kadra medyczna, personel ZOL-i, DPS-ów itd. Potem oczywiście będą szczepienia dla całej populacji. Zapewniam, że w każdej gminie w województwie opolskim mamy punkt szczepień – mówił.

- Szczepienia są światłem w tunelu do powrotu do normalności. Mam nadzieję, że ta normalność do nas wróci po zaszczepieniu dużej części społeczeństwa. Korzystam ze szczepień profilaktycznych, moje dzieci są szczepione i jak pokazuje do-świadczenie życiowe jest to proces i bezpieczny i skuteczny. Szczepienia na COVID to mobilność i otwartość na świat, a ja nie wyobrażam sobie zamkniętego świata – dodał Jarosław Kończyło, dyrektor SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu.

Dr Grzegorz Duszel – naczelny lekarz oraz kierownik Oddziału Laryngologicznego SP ZOZ w Kędzierzynie-Koźlu zwrócił uwagę na konieczność szczepień. - Zostałem ukształtowany zawodowo na gruncie medycyny akademickiej, z szacunkiem i respektem dla autorytetów naukowych. Nie miałem w związku z powyższym żadnego problemu z podjęciem decyzji o przystąpieniu do tego szczepienia, które uznaję za fundamentalne do powstrzymania pandemii. Gdybym miał jakiekolwiek wątpliwości lub odmienne poglądy w tym temacie nie wyobrażam sobie codziennej pracy w zawodzie lekarza.

- Nauce trzeba wierzyć i jej zaufać. Musimy skończyć z koronawirusem, szczepimy się żeby wrócić do normalności – dodała Danuta Szeliga, naczelna pielęgniarka kozielskiego szpitala.

Szczepionka – krok po kroku

Jak informuje szpital, szczepionki w ramach Narodowego Programu Szczepień, dostępne będą w trzech punktach SP ZOZ w Kędzierzynie Koźlu, tj. przy ul. 24 kwietnia, ul. Judyma oraz ul. Harcerskiej.

Sama procedura szczepienia przeciw wirusowi SARS-CoV-2 nie różni się od standardowego szczepienia. Wszystko odbywa się przy zachowaniu reżimu epidemicznego - z dezynfekcją rąk i utrzymaniem odległości włącznie. Każdy przed szczepieniem wypełnia ankietę informacyjną oraz potwierdza zgodę na otrzymanie szczepionki. Po zebraniu podstawowego wywiadu i sprawdzeniu przez lekarza koniecznych parametrów zdrowia osoba szczepiona jest proszona o podanie wybranego ramienia i po przygotowaniu szczepionki następuje proces iniekcji. Punkty badań i szczepień są na bieżąco dezynfekowane i wietrzone zgodnie z zaleceniami - co najmniej raz na godzinę. Po szczepieniu konieczne jest pozostanie w poczekalni przez ok. 30 min. Po poinformowaniu personelu o dobrym samopoczuciu i uzyskaniu terminu podania drugiej dawki szczepionki, będzie można opuścić punkt szczepień.

Do pierwszego szczepienia w SP ZOZ zdeklarowało się ponad 55% procent personelu i ta liczba osób zdeklarowanych rośnie. Przypomnijmy, że do 28 grudnia br. przedłużono zapisy na szczepienia dla personelu medycznego. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/szczepienia-personelu-placowek-medycznych

Gov.pl/szczepimysie – pierwsze źródło informacji o szczepieniach

Szczepienia przeciwko COVID-19 to jedna z najbardziej złożonych operacji logistycznych w historii Polski. Właśnie dlatego informacje o jej przebiegu umieszczane są na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie. Znajdziesz tutaj najświeższe doniesienia, komunikaty i wskazówki, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także założenia Narodowego Programu Szczepień.

 

 

Fot. A.Liszka/ SP ZOZ Kędzierzyn Koźle 

Zdjęcia (7)