W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewoda Opolski poinformował o aktualnej sytuacji hydrologicznej

14.10.2020

Podczas konferencji prasowej przed Opolskim Urzędem Wojewódzkim w Opolu, Adrian Czubak, wojewoda opolski, poinformował o aktualnej sytuacji hydrologicznej w regionie. W konferencji udział wziął między innymi Przemysław Daca, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wojewoda opolski Adrian Czubak podczas konferencji prasowej dotyczącej aktualnej sytuacji hydrologicznej w regionie

Wojewoda opolski odbył dziś 4 wideokonferencje kryzysowe dotyczące sytuacji hydrologicznej. Pierwsze dwie o godzinie 8:00 z przedstawicielami służb mundurowych oraz ze starostami. Następnie o godzinie 14:00. O godzinie 17:00 wojewoda poinformował podczas konferencji prasowej o podejmowanych działaniach mających na celu zmniejszenie skutków wezbrań wody spowodowanych przedłużającymi się opadami. Wojewoda podkreślił, że wystąpiły lokalne podtopienia, ale sytuacja jest pod kontrolą. Podkreślił także, że wszędzie tam gdzie jest taka potrzeba działają właściwe służby.

 

Wojewoda zapewnił także, że zabezpieczył środki przeznaczone na wypłaty dla poszkodowanych wezbraniami. - Gdy tylko służby lokalne, powiatowe lub gminne, potwierdzą taką konieczność i do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynie kompletny wniosek środki będą natychmiast wypłacane. – zapewnił

 

Na wniosek Wojewody Opolskiego zbiornik Racibórz Dolny rozpoczął piętrzenie wody, mówił o tym prezes Daca:

 

 

Ze względu na sytuację wezbrania na rzece Odrze, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Przemysław Daca, zakomunikował w czasie konferencji prasowej o swojej decyzji dotyczącej uruchomienia zbiornika Racibórz Dolny. Oddany do użytku w czerwcu tego roku polder, od godziny 14:00 po raz pierwszy rozpoczął piętrzenie wody, by wymiernie wypłaszczyć falę powodziową na rzece Odrze. Decyzja Prezesa Wód Polskich miała na względzie ochronę obszaru położonego poniżej zbiornika, a przede wszystkim szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, przeznaczonego dla osób chorych na koronawirusa. Zbiornik Racibórz Dolny opiera się na danych hydrologicznych występujących na posterunku wodowskazowym Krzyżanowice. Podjął on pracę przy wskazaniu 711 cm, co odpowiada przepływowi w korycie rzeki Odry równemu 818 m3/s. Praca zbiornika ma na celu wypłaszczenie, wyhamowanie przepływu do 600 m3/s, co przełoży się na stan wodowskazowy ok. 670 cm. źródło: Strona Wody Polskie Gliwice

Zdjęcia (3)