W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa „Powstania śląskie 1919−1921” do zobaczenia w Senacie RP

12.05.2021

W Senacie RP można już oglądać wystawę pn. Powstania Śląskie 1919 - 1921, którą przygotował IPN w Katowicach. W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięła wicewojewoda opolski Teresa Barańska.

Wystawa „Powstania śląskie 1919−1921” w Senacie RP. Na zdjęciu wicewojewoda opolski oraz senator Jerzy Czerwiński. Zdjęcie zrobiono w pionie. Po lewej stronie stoi wicewojewoda, ubrana w czarną garsonkę. Jej lewa ręka jest nieco zgięta w łokciu. Po przeciwnej stornie stoi ubrany w jasny garnitur senator, na szyi ma zielony krawat. W tle widać plansze wystawy dot. III Powstania Śląskiego.

Wernisaż odbył się w minioną środę tj. 12 maja, w dniu w którym Senat podjął uchwałę w 100-lecie III Powstania Śląskiego. "Senat RP składa hołd Powstańcom Śląskim za ich męstwo i hart ducha, a także patriotyzm i umiłowanie polskości" - głosi uchwała. Za uchwałą opowiedziało się 89 senatorów, nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

"Rok 1921 okazał się bardzo ważny w kontekście rozstrzygnięć dotyczących południowo-zachodniej granicy II Rzeczypospolitej. Z mocy Traktatu Wersalskiego 20 marca tego roku, po trwających kilkanaście miesięcy przygotowaniach, odbył się na Górnym Śląsku plebiscyt. Za przyłączeniem regionu do Polski opowiedziało się 40,3 proc. głosujących, za pozostaniem w granicach Niemiec - 59,4 proc. Podjęta przez Mocarstwa Sprzymierzone (Francję, Wielką Brytanię i Włochy) próba przełożenia wyników plebiscytu na rozstrzygnięcia terytorialne była przez stronę polską oceniana jako mocno krzywdząca. Dlatego z 2 na 3 maja 1921 r. ludność polska Górnego Śląska zdecydowała się na wywołanie III Powstania Śląskiego jako zbrojnej demonstracji woli przyłączenia tego regionu do Polski" - napisano w uchwale Senatu.

W otwarciu wystawy udział wzięła wicewojewoda opolski Teresa Barańska oraz Jerzy Czerwiński, senator RP oraz historycy: dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu oraz dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}