W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa z okazji setnej rocznicy zakończenia III Powstania Śląskiego

05.07.2021

Prezentuje historię walk o przyłączenie Górnego Śląska do Rzeczpospolitej w okresie kształtowania granic kraju po zakończeniu I wojny światowej – mowa o wystawie pn. „Powstania Śląskie 1919-1921”, z którą do końca wakacji będzie można się zaznajomić pod Opolskim Urzędem Wojewódzkim. 5 lipca w setną rocznicą zakończenia III Powstania Śląskiego, wojewoda opolski Sławomir Kłosowski z zaproszonymi gośćmi, zachęcał mieszkańców regionu do obejrzenia prac.

Na zdjęciu wojewoda opolski, w tle pozostali uczestnicy spotkania. Wojewoda stoi na tle jeden z tablic wystawy. Tablica ozdobiona jest kokardą biało-czerwoną. Przed wojewodą stoją dwa statywy z mikrofonami.

Data otwarcia wystawy autorstwa Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach nie jest przypadkowa. 5 lipca 1921 r. zakończyło się III Powstanie Śląskie. Zryw doprowadził do korzystnego dla Polski podziału regionu, który był obiektem rywalizacji Niemiec i odrodzonej Rzeczpospolitej. – Najbrzydszą rzeczą, z którą się spotykamy jest próba zdyskwalifikowania III Powstania Śląskiego, nazywając do walką bratobójczą. Nic bardziej mylnego! – podkreśla prof. dr hab. Franciszek Marek, wybitny historyk i pedagog. – W świadomości Polaków, w świadomości społecznej generalnie powstania – zwłaszcza te po I wojnie światowej, właściwie nie istnieją. O ile istnieje Bitwa Warszawska, to powstania czy to styczniowe, czy śląskie one marginalnie są obecne w świadomości. Ale nawet Ci, którzy wiedzą kiedy te powstania miały miejsce umiejscawiają je w tej części, która dzisiaj jest terenem województwa śląskiego. Natomiast warto pamiętać to, że walki III Powstania Śląskiego toczyły się właśnie u nas – na Opolszczyźnie – komentuje dr Bartosz Kuświk, dyrektor Instytutu Śląskiego.

Wojewoda Sławomir Kłosowski podziękował wszystkim zaangażowanym w powodzenie przedsięwzięcia i zaznaczał, iż ma nadzieję, że wystawa zainteresuje nie tylko mieszkańców Opolszczyzny. – Chciałbym aby ta wystaw nie była tzw. martwa. Chciałbym aby była ona tętniąca życiem i to młodym życiem! Osoba pana profesora jest rękojmią, że to warto zobaczyć! – dodaje wojewoda opolski.

W otwarciu wystawy udział wzięła również wicewojewoda opolski Teresa Barańska oraz p.o. naczelnika IPN w Opolu Renata Wojciechowska.

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}