W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasłużonym Opolanom wręczono odznaczenia państwowe

14.01.2022

W Opolskim Urzędzie Wojewódzkim wręczono odznaczenia państwowe najbardziej zasłużonym mieszkańcom regionu. Pośród wyróżnień, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, znalazł się Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski oraz Krzyże Wolności i Solidarności. Odznaczenia wręczył wojewoda opolski Sławomir Kłosowski wraz z Krzysztofem Szwagrzykiem, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Na zdjęciu wojewoda opolski, stojący obok mężczyzny, który w dłoni trzyma róże oraz bordowe etui na odznaczenie państwowe. Mężczyzna stojący obok wojewody jest osobą wyróżnioną Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski. Krzyż zdobi jego ciemny garnitur. W tle widać mównice, biało-czerwone kwiaty.

Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski uhonorowano Pana Adama Cieślińskiego, opolanina, syna żołnierza wyklętego, lidera i współzałożyciela Grupy Niepodległościowej Młodzieżowej „Pokolenie 80-88”/ Odznaczenie to nadawane jest m.in. za wybitne osiągnięcia na polu obronności kraju, działalności społecznej.

– To szczególna chwila, podczas której państwo polskie honoruje tych, którzy przed laty podjęli walkę z systemem komunistycznym – podkreśla wojewoda opolski.

W 1988 roku Grupa „Pokolenie 80 – 88” przeprowadziła jedną z najbardziej spektakularnych akcji polegającej na zablokowaniu zajezdni autobusowej i zamalowaniu autobusów hasłami „Strajk” i „Solidarność”.

– Miałem szczęście poznać akurat takich ludzi, z którymi pracowaliśmy dla Polski i jej niepodległości. Próbowaliśmy robić to, co czujemy. Drukowanie, organizowanie struktur młodzieżowych na terenie Opola, organizowanie manifestacji i małych sabotaży – zaznacza Adam Cieśliński.

Ponadto, podczas uroczystości w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim Krzyżem Wolności i Solidarności uhonorowano również jedenastu mieszkańców naszego regionu. Odznaczenie nadawane jest działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej PRL.  - To szczególna chwila, podczas której państwo polskie honoruje tych, którzy przed laty podjęli walkę z systemem komunistycznym. Nagradzamy 10 osób, które za tę walkę zapłaciły często bardzo wysoką cenę - podkreśla Krzysztof Szwagrzyk, zastępcą prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Dodajmy, że dwa odznaczenia państwowe, które przypadły Eugeniuszowi Wolnickiemu i Jackowi Świdrakowi, przyznano pośmiertnie.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}