W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zielone światło dla inwestycji drogowej w Praszce. Rząd wspiera rozwój Opolszczyzny

11.12.2020

Historyczna chwila dla powiatu oleskiego, gdzie do 2022 r. powstanie obwodnica Praszki oraz rozbudowana zostanie droga krajowa nr 45 na odcinku Praszka – granica województwa opolskiego. Wojewoda opolski wydał decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji.

Na zdjęciu po prawej stronie wojewoda opolski, przemawiający zza mikrofonu na statywie do dziennikarzy. Trwa konferencja prasowa. W tle granatowa ścianka z napisem Wojewoda Opolski. Po prawej stronie wojewody widać poseł Porowską oraz dyrektora GDDKiA w Opolu. Po skrajnej prawej stronie kadru, widać mikrofon na statywie dziennikarza.

Budowa obwodnicy Praszki nie byłaby możliwa gdyby nie decyzja Rządu Prawa i Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że w lipcu 2017 r. Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa aktualizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 ( z perspektywą do 2025 r.). Lista kluczowych projektów została uzupełniona o zadania, stanowiące dopełnienie ciągów drogowych. To z kolei umożliwi budowę pięciu obwodnicy na Opolszczyźnie, tj. Niemodlina, Kędzierzyna-Koźla, Myśliny, Olesna oraz wspomnianej Praszki. Na ten cel Rząd przeznaczył 1,5 miliarda złotych (pełen wykaz inwestycji oraz etap ich realizacji znajduje się w zał. do artykułu prezentacji).

Ponadto, warto wspomnieć, iż dzięki Rządowemu Programowi Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030, w kraju powstanie sieć dróg krajowych o łącznej długości ok. 820 km. W ramach programu na Opolszczyźnie powstanie obwodnica Brzegu, Sidziny, Prudnika oraz Lędzin.

11 grudnia br. wojewoda opolski Adrian Czubak wydał decyzję zezwalającą na budowę obwodnicy Praszki, która powstać ma w czwartym kwartale 2022 r. Inwestycja warta jest 209 mln złotych. Wykonawcą robót jest Mostostal Warszawa S.A. Zaś inwestorem jest GDDKiA Oddział Opole. – Długość trasy wynosi niemal 13 km – poinformował podczas dzisiejszej konferencji prasowej wojewoda opolski. - Początek przebiegu trasy będzie zlokalizowany w śladzie istniejącej drogi krajowej DK42/45, a następnie ominie miasto Gorzów Śląski od strony zachodniej, natomiast miasto Praszkę od strony wschodniej i zakończy  połączeniem z DK45 po północnej stronie miejscowości Kowale – dodał.

Jak informuje Rafał Pydych, dyrektor Opolskiego Oddziału GDDKiA, w ramach inwestycji powstaną obiekty mostowe oraz skrzyżowania. - A także urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz przebudowana zostanie infrastruktura techniczna – wyjaśniał. Realizacja inwestycji planowana jest w formule projektuj buduj.

Obwodnica to same korzyści

Nowa trasa, z dala od terenów zabudowanych, zapewni komfort ruchu tranzytowego, tworząc połączenie ponadregionalnej drogi tranzytowej łączącej województwo wielkopolskie, opolskie i śląskie. Realizacja inwestycji umożliwi również skomunikowanie z terenami inwestycyjnymi, wpływając na rozwój aktywacji gospodarczej terenów zlokalizowanych w sąsiedztwie drogi krajowej nr 45 oraz w województwie opolskim.

- Te wszystkie inwestycje, o których informowaliśmy podczas I kadencji Rządu, jak i te wszystkie, które przed nami, pokazują jak bardzo Opolszczyzna się rozwija. Jeszcze w roku 2016 wojewoda opolski Adrian Czubak wielokrotnie powtarzał, że w najbliższych latach Opolszczyzna będzie wielkim placem budowy. To wielka zasługa wojewody Czubaka oraz pracowników Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, że dziś z dumą możemy mówić, iż w regionie będzie się działo! Bardzo za to dziękuję. To są niebagatelne inwestycje– podkreślała poseł na Sejm RP Violetta Porowska.

Dziś wojewoda opolski wydał także zezwolenie na dalszą rozbudowę drogi krajowej nr 45 na odcinku Praszka – granica województwa opolskiego. GDDKiA Oddział w Opolu poinformowała, że mowa o inwestycji na odcinku 7 km dróg. W ciągu drogi powstaną przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe.

W konferencji prasowej udział wzięli także: Krzysztof Michalak - dyrektor kontraktu Mostostal Warszawa S.A., Danuta Krajewska - kierownika projektu w GDDKiA Odział w Opolu oraz Małgorzata Kałuża – Swoboda - dyrektor Wydziału Infrastruktury i Nieruchomości w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim.

 

 

Materiały

Prezentacja dot. inwestycji
OBWODNICA​_PRASZKA​_-​_prezentacja​_(002).pdf 1.42MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}