W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100 lat temu do Białegostoku przybył 10. Pułk Ułanów Litewskich

24.09.2022

Zakwaterowanie 10. Pułku Ułanów Litewskich w koszarach przy ul. Kawaleryjskiej pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. Był to jedyny pułk kawalerii Wojska Polskiego stacjonujący w II Rzeczpospolitej w Białymstoku. W sobotę (24.09) upamiętniono 100-lecie tego wydarzenia. Hołd ułanom złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.

100 lat temu do Białegostoku przybył 10. Pułk Ułanów Litewskich

We wrześniu 1922 roku do Białegostoku wkroczył sformowany cztery lata wcześniej w Pietkowie koło Łap, 10. Pułk Ułanów Litewskich. Pułk nawiązywał do tradycji jednostki z czasów powstania listopadowego. W czasie wojny polsko-bolszewickiej jednostka walczyła na froncie litewsko-białoruskim, zajmując w marcu 1920 r. Mozyrz, a w maju dochodząc do Dniepru.

Pułk przybył do Białegostoku z piękną kartą bojową. Uczestniczył w operacji kijowskiej, ale także w zwycięskiej bitwie warszawskiej i operacji niemeńskiej, czyli miał wiele doświadczeń w wojnie z bolszewikami o niepodległość wschodnich ziem Polski

- mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Pojawienie się ułanów w Białymstoku spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem mieszkańców. 10. Pułk Ułanów Litewskich był najważniejszą formacją wojskową, jaka stacjonowała w mieście przed drugą wojną światową.

Uczestnicy sobotniego wydarzenia uczcili pamięć jednostki, składając kwiaty przed pamiątkową tablicą, znajdującą się przed ogrodzeniem koszar przy ul. Kawaleryjskiej. Główna uroczystość odbyła się w Klubie 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych odśpiewano hymn Polski, a następnie odsłuchano Marszu Pułkowego 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Uroczystość zorganizowało Koło Żołnierzy 10. Pułku Ułanów Litewskich i ich rodzin w Białymstoku. - Urodziłam się w tych koszarach. Mieszkałam do 1939 roku, jak wojsko na wojnę ruszyło, a pamiętam to doskonale. Cieszę się, że koszary pozostały do dziś - mówiła prezes Koła Eugenia Kula, wyrażając jednocześnie radość z zaangażowania w kultywowanie tradycji pułku współczesnych ułanów - pasjonatów historii i miłośników konnej jazdy, zrzeszonych w stowarzyszeniach ułańskich w całym województwie.

Część z nich została uhonorowana odznaczeniami państwowymi wręczonymi przez wojewodę Paszkowskiego i wicewojewodę Szczerbińską. Brązowym Krzyżem Zasługi, nadanym przez Prezydenta RP za zasługi w kultywowaniu i upowszechnianiu tradycji polskiej kawalerii, uhonorowani zostali mjr Piotr Chorsztyński i chor. Zenon Zarzycki.

Wojewodowie przekazali także Medale "Pro Patria", nadane przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnieni zostali: Tomasz Horsztyński, Damian Lebiedziński, Radosław Ostapowicz, Krzysztof Stańczykowski, Kamil Woroszyło, Łukasz Zadykowicz, Paweł Zawadzki, Robert Zysk i Jarosław Michałowski.

Organizatorzy przygotowali pamiątkowe grawertony i wręczyli je osobom zasłużonym dla Koła. Jeden z nich otrzymał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. W wydarzeniu wzięli ponadto udział m.in. ppłk Tomasz Fuk – zastępca dowódcy 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, Robert Sadowski - dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdjęcia (35)

{"register":{"columns":[]}}