W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11.11.2023

- Obchodzimy dziś 105. rocznicę odzyskania niepodległości i państwowości. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, kiedy to nasi zaborcy podejmowali szereg działań, by osłabić nasz kraj, nasi przodkowie mogli cieszyć się upragnioną wolnością - mówił podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Białymstoku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służby mundurowe i mieszkańcy regionu. W białostockich obchodach 11 listopada wziął też udział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras. Z kolei wicewojewoda Bogusława Szczerbińska rocznicę uczciła w Sokółce.

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Główne obchody 11 listopada w Białymstoku poprzedziły nabożeństwa w cerkwi pw. św. Mikołaja i białostockiej archikatedrze. Następnie uczestnicy spotkali się pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, by wspólnie celebrować odzyskanie przez Polskę suwerenności w 1918 roku.

- To był początek procesu. Gdy Marszałek Piłsudski wrócił do kraju z więzienia w Magdeburgu, jeszcze nic nie było przesądzone. To dzięki wysiłkowi elit politycznych i społeczeństwa tamtego okresu, państwo polskie odrodziło się z takim poparciem i obroniło swoją niepodległość. O tym dziś musimy pamiętać. Często się mówi, że jedność jest wartością, ale to musi być jedność skupiona wokół dobrych i mądrych celów - mówił wojewoda podlaski.

Wojewoda wspomniał, że Narodowe Święto Niepodległości to okazja do oddania hołdu wybitnym politykom: Józefowi Piłsudskiemu, Wojciechowi Korfantemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Romanowi Dmowskiemu i Wincentemu Witosowi.

- Życzę, abyśmy pamiętając o naukach, które wypływają z historii, dbali o naszą niepodległość. Nie zapominajmy, ile kosztowała ona krwi, wysiłku i czasu - dodał wojewoda.

W trakcie uroczystości w Białymstoku odczytano apel pamięci, była salwa honorowa i tradycyjne złożenie wieńców. Wojewoda złożył kwiaty w asyście przedstawicieli służb mundurowych. Wcześniej wicewojewoda Tomasz Madras wraz z harcerkami 30. Białostockiej Drużyny Harcerek Montes (ZHR) rozdawał mieszkańcom miasta biało-czerwone flagi.

Obchody w Sokółce

Uroczyste obchody rozpoczęła liturgia w cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego w Sokółce. Następnie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny w kolegiacie pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce.

Potem uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i znicze na grobie żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, której podstawowym celem była zbrojna walka z carską administracją oraz prowadzenie akcji dywersyjnych, propagandowych i wywiadowczych. W południe uczestnicy przeszli przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie odbyły się przemówienia.

Wicewojewoda Bogusława Szczerbińska przypomniała, że we współczesnej Polsce musimy pamiętać o cenie niepodległości. Nie możemy zapomnieć o pokoleniach naszych przodków walczących w powstaniach narodowych, I wojnie światowej, jak również o traumatycznym wrześniu 1939 roku oraz pochodzie faszyzmu i komunizmu, które spowodowały ponowne zniknięcie z mapy wolnej i suwerennej Polski.

- Dziś jest wielki dzień. Spotykamy się po to, żeby pokazać wszystkim, że jesteśmy patriotami i doceniamy to, że żyjemy w wolnym kraju. Niech nasze domy zawsze będą bezpieczne, a ojczyzna niepodległa – mówiła wicewojewoda.

Święto zakończył koncert Powiatowej Orkiestry Dętej z Suchowoli.

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}