W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

18 października - Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi

18.10.2021

Przestępstwo handlu ludźmi to współczesna forma niewolnictwa, godząca w wolność i godność człowieka. Ofiarami handlu są miliony osób na całym świecie - dorośli i dzieci. W Europejskim Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi, który obchodzony jest 18 października, w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim obradował zespół zajmujący się przeciwdziałaniem temu zjawisku.

Posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi

W posiedzeniu wojewódzkiego zespołu wzięli udział przedstawiciele Policji, Kuratorium Oświaty, Wojewódzkiego Urząd Pracy, Państwowej Inspekcja Pracy, Prokuratury Okręgowej, Urządu Celno-Skarbowego, Straż y Granicznej, Sądu Rejonowego, organizacji pozarządowych, ROPS, powiatowych centrów pomocy rodzinie, ośrodków interwencji kryzysowej, CBŚ oraz Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Kapitan Izabela Bronicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej przedstawiła procedurę dotyczącą rozpoznawania przypadków handlu ludźmi w toku podejmowanych przez SG działań służbowych, zaś przedstawiciel Centralnego Biura Śledczego w Białymstoku zaprezentował (na przykładzie jednego z prowadzonych aktualnie postępowań przygotowawczych) mechanizmy działania grup przestępczych trudniących się procederem, który ma znamiona handlu ludźmi oraz złożoność postępowań w tego typu sprawach.

Mł. asp. Joanna Gustak z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku zaprezentowała szerokie spektrum działań profilaktycznych/prewencyjnych policji w zakresie rozpoznania zachowań i sytuacji, mających cechy handlu ludźmi - policja organizuje pogadanki w  przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, prowadzi również działania wśród studentów. Sierż. sztab. Agata Kalinowska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku zaprezentowała informację o konkursie plastycznym pn. „(NIE)widzialni za granicą”, zorganizowanym jako forma popularyzacji wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzy na temat zagrożeń związanych między innymi z poszukiwaniem pracy za granicą, a co za tym idzie - z przestępstwem handlu ludźmi jako współczesnej formy niewolnictwa.

Konkurs zorganizował Wydział Prewencji KWP przy współudziale komend miejskich/powiatowych Policji garnizonu podlaskiego, Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wystawa prac laureatów konkursu będzie gościć przez kilka dni w siedzibie PUW.

Wyzwanie współczesności

Handel ludźmi ma charakter międzynarodowy i ściśle związany jest z ruchami migracyjnymi. Sprawcy, aby zwerbować i wykorzystać ofiary, stosują takie metody jak: groźba, przemoc, wprowadzenie w błąd, wykorzystanie stosunku emocjonalnego między werbownikiem a przyszłą ofiarą. Ofiary uzależniają się od sprawców materialnie i często emocjonalnie, dlatego trudniej jest to zidentyfikować i pomóc ofiarom.

Ofiary są wykorzystywane do niewolniczej, przymusowej pracy, prostytucji, żebractwa, do popełniania przestępstw, do zawierania fikcyjnych umów, w tym także małżeńskich, ale także wyłudzania kredytów i świadczeń socjalnych.

Zwalczanie tego zjawiska stanowi wyzwanie dla wszystkich krajów UE, ponieważ zachowania, mające cechy handlu ludźmi, dotyczą licznych sfer życia społecznego, są złożone, dynamiczne i wykorzystujące coraz bardziej wyrafinowane metody. Dlatego przeciwdziałanie temu zjawisku, jak również pomoc ofiarom, ma wymiar wielowymiarowy, wymaga kompetencji i współdziałania ekspertów z wielu dziedzin.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}