W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

19. Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

06.09.2019

W piątek ulicami Białegostoku przeszedł XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Marsz poprzedziła święta liturgia w cerkwi katedralnej Św. Mikołaja celebrowana przez arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba. W kościele Ducha św. sprawowana była Eucharystia pod przewodnictwem ks. abp Tadeusza Wojdy. Wszyscy modlili się za Sybiraków.

wojewoda podlaski

Uroczystości  zakończyły się przy pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. Złożono tam kwiaty i odbył się apel pamięci. W  ten sposób zgromadzeni uczcili historię wywózek na Wschód i uhonorowano tych, którzy z zesłania nigdy nie wrócili.

W dorocznym marszu wzięli udział Sybiracy i ich potomkowie, kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, harcerze i młodzież, poczty sztandarowe oraz goście z całego kraju i z zagranicy. Podczas uroczystości wręczone zostały odznaczenia. Otrzymał je również wojewoda podlaski  Bohdan Paszkowski.

Uroczystościom towarzyszyły wystawy m.in. pt. „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”. Ekspozycje można obejrzeć na terenie Kościoła pw. Ducha św. w Białymstoku.

 

Zdjęcia (4)