W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

03.05.2021

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski upamiętnił 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Białymstoku złożył kwiaty przy obelisku przypominającym o tym wydarzeniu oraz przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku, ze względu na epidemię, po raz kolejny uroczystości były kameralne i bez udziału mieszkańców.

Uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja

- Święto Narodowe Trzeciego Maja jest bardzo ważne dla Polaków. Konstytucja 3 maja była aktem, który miał zapoczątkować reformę państwa polskiego pod koniec XVIII w. Niestety, ze względu na wrogów wewnętrznych i zewnętrznych, reforma nie mogła być zakończona. Cieszymy się jednak, że taki akt został podjęty. To pierwsza konstytucja w Europie spisana w formule nowoczesnej, druga na świecie - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski.

Wraz z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim złożyli kwiaty przed obeliskiem w Parku Konstytucji 3 Maja. Zielony pomnik powstał sto lat temu. Później przez lata był zapomniany i zaniedbany. W 2007 roku uporządkowano to miejsce, wykonano alejkę otaczającą dęby, dosadzono lipy i ustawiono tablicę pamiątkową. Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczcicili tu również harcerze z Białostockiej Chorągwi ZHP. Kwiaty złożono również pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Białymstoku.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych. Postanowienia ustawy zasadniczej ustanawiały trójpodział władzy oraz znosiły wolną elekcję i zasadę liberum veto.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły je obchodami święta 1 Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, 3 Maja jest świętem narodowym.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}