W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

31.05.2021

Światowy Dzień Bez Tytoniu ustanowiono w 1987 roku. Wprowadzony został przez WHO ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych od tytoniu. Ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu

Nawet około 90% przypadków zachorowań na raka płuca związanych jest z paleniem papierosów – w dymie tytoniowym znajduje się około 7 tysięcy różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze. Papierosy to trucizna nie tylko dla naszych płuc, ale dla całego organizmu. Dym tytoniowy, także w przypadku biernego palenia – czyli wdychania go z otoczenia, przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób, takich jak np. chorób układu sercowo-naczyniowego, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), udarów czy ślepoty.

Niestety, w Polsce nadal około ¼ dorosłych Polaków pali papierosy. Dodatkowo, wśród dzieci i młodzieży widoczny jest bardzo niepokojący trend rosnącego zainteresowania e-papierosami.

Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania nieodpłatnej pomocy osobom palącym lub poszukującym pomocy dla swoich bliskich oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym, działająca pod numerem 801 108 108.

  1. Kto może zadzwonić: palacze, ich bliscy oraz wszyscy, którzy chcą porozmawiać o nałogu.
  2. Kiedy: od poniedziałku do piątku w godzinach 11-19.
  3. Jak często: możesz dzwonić wiele razy lub umówić się na termin, w którym konsultant zadzwoni do Ciebie.
  4. Jak długo: to Ty określasz, jak długo będzie trwała rozmowa.

 

Czego możesz się dowiedzieć

  • Jak rzucić palenie
  • Jakie są psychologiczne i biologiczne mechanizmy uzależnienia od tytoniu
  • Jak pracować nad motywacją
  • Jakie są indywidualne korzyści wynikające z rzucania palenia
  • Jak głębokie jest twoje uzależnienie
  • Jak zaplanować proces zaprzestania palenia
  • Jakie są metody zaprzestania palenia i która jest najlepsza dla ciebie
  • Jak przebiega proces zaprzestania palenia
  • Jak radzić sobie w trudnych chwilach
  • Gdzie w twojej okolicy znajdziesz poradnie dla osób rzucających palenie
{"register":{"columns":[]}}