W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13.12.2020

W niedzielę (13.12) przypadła 39. rocznica ogłoszenia w Polsce stanu wojennego. Wprowadzony niezgodnie z konstytucją stan nadzwyczajny, skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. 56 osób straciło życie. W hołdzie walczącym o wolną Polskę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscach związanych z wydarzeniami 1981 roku.

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do stawiających opór ludzi. Odebrano wszelką nadzieję na wolność.

- Te represje stanu wojennego miały swój wymiar i w ofiarach śmiertelnych i w więzieniach wielu tysięcy osób i o tym powinniśmy pamiętać – zaznaczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który wraz z wicewojewodą Tomaszem Madrasem, wiceministrem edukacji Dariuszem Piontkowskim, marszałkiem województwa Arturem Kosickim oraz przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Region Podlaski Józefem Mozolewskim złożył w niedzielę (13.12) kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku - męczennika i ofiary komunizmu.

Wojewoda wziął także udział w mszy świętej w intencji Ojczyzny, odprawionej w niedzielny wieczór w Bazylice Mniejszej pw. św. Rocha w Białymstoku, po której przemaszerowano pod tablicę Ofiar Stanu Wojennego przy ul. Lipowej, gdzie złożono kwiaty. Włączył się również w akcję Instytutu Pamięci Narodowej "Zapal Światło Wolności". O zapalenie 13 grudnia świec – symbolicznych świateł pamięci – w urzędach i budynkach użyteczności publicznej zaapelował w liście do władz państwowych i samorządowych prezes IPN dr Jarosław Szarek. Inicjatywa nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy, ale też inni mieszkańcy Wolnego Świata, wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. Aby dać wyraz solidarności z tysiącami internowanych i ich rodzinami, w oknach stawiano symboliczne świeczki.

W poniedziałek (14.12) rano wojewoda podlaski wraz z przedstawicielami białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych złożył kwiaty przed pomnkiem św. Jana Pawła II i na grobie ks. Stanisława Suchowolca w Białymstoku.

Ofiary stanu wojennego upamiętnił także II wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński, który wspólnie z radnymi Miasta Kolno - Zbigniewem Twarowskim i Andrzejem Szymańskim, zastępcą dyrektora ARiMR Piotrem Glinką oraz członkami Stowarzyszenia Kawaleryjskiego im. Podlaskiej Brygady Kawalerii w Kolnie zapalił znicze przy pomniku "Solidarności" w Kolnie.

- Dzięki odwadze i determinacji tych ludzi - związkowców - żyjemy teraz w Wolnej Polsce - podkreślał wicewojewoda.

Stan wojenny został zawieszony w grudniu 1982 r., a w lipcu 1983 zakończony. W 2011 r. Trybunał Konstytucyjny uznał jego wprowadzenie za sprzeczne nie tylko z Konstytucją PRL, ale też z prawem międzynarodowym.

Na podst. IPN

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}