W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

40-lecie Rolniczej Solidarności w województwie podlaskim

18.07.2021

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” został zarejestrowany 12 maja 1981 roku. Była to pierwsza w powojennej historii Polski niezależna od komunistycznych władz chłopska organizacja związkowa. W niedzielę (18.07) związkowcy spotkali się w Białymstoku, by świętować i rozmawiać o przyszłości polskiego rolnictwa. W uroczystości wziął również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

40-lecie Rolniczej Solidarności w województwie podlaskim
Od mszy św. w białostockiej katedrze pod przewodnictwem bp Henryka Ciereszki rozpoczęły się w niedzielę obchody 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Podczas mszy poświęcono sztandar "Solidarności" RI Województwa Podlaskiego.
 
Następnie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikami Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki, by później razem przejść do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.
 
- Ta uroczystość jest też hołdem dla wszystkich niezależnych działaczy, którzy w głębokim PRL-u podjęli bardzo nierówną walkę z totalitarnym ustrojem. To wymagało ogromnej odwagi. Ale to była o wolną Polskę i wolną wieś. To właśnie im zawdzięczamy to, że 12 maja 1981 roku, mimo ogromnego oporu, władze zgodziły się na legalizację NSZZ RI "Solidarność" - mówił do zgromadzonych Andrzej Babul, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”. 
 

W uroczystościach udział wzięli również przewodnicząca Związku Teresa Hałas, wiceminister edukacji i nauki Dariusza Piontkowski, europoseł Krzysztof Jurgiel, poseł Lech Kołakowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- "Solidarność" jako ruch społeczny, jako taki ruch narodowy zwyciężył w naszym kraju, dokonał przemian społeczno-gospodarczych, miał swoje odniesienia ogólnoeuropejskie, a nawet i światowe - mówił wojewoda.

Instytut Pamięci Narodowej, chcąc upamiętnić wkład rolników indywidualnych w dążenia do demokratycznych przemian w Polsce, przygotował wystawę „TU rodziła się Solidarność Rolników”, którą można oglądać na parterze Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Składa się z trzech ekspozytorów. Dwa poświęcone zostały zagadnieniom ogólnopolskim. Trzeci, lokalny, poświęcony jest strukturom rolniczej „Solidarności” w północno-wschodniej części kraju. Wystawie towarzyszy katalog.

Zdjęcia (16)

{"register":{"columns":[]}}