W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13.12.2023

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. W hołdzie walczącym o wolną Polskę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska złożyli kwiaty w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed ponad 40 lat oraz wzięli udział w uroczystości zorganizowanej przez Klub Więzionych, Internowanych i Represjonowanych.

42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani.

- Wspominamy dziś ofiary, które poniosły w stanie wojennym śmierć. Pamiętamy o osobach więzionych, wyrzucanych z pracy, represjonowanych w różny sposób, tych, którzy walczyli o wolność w tych bardzo trudnych czasach - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wraz z wicewojewodami: Tomaszem Madrasem i Bogusławą Szczerbińską złożyli kwiaty pod pomnikami: "Solidarności" przy kościele pw. św. Kazimierza, bł. ks. Jerzego Popiełuszki - męczennika i ofiary komunizmu, św. Jana Pawła II przy białostockiej archikatedrze, a także pod tablicą na budynku dawnej siedziby ZR NSZZ „Solidarność” przy ul. Świętojańskiej.

Hołd ofiarom reżimu komunistycznego oddali także m.in. marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, działacze Podlaskiego Regionu "Solidarności" i Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku, harcerze oraz mieszkańcy.

Świadectwo dla młodych pokoleń

W południe w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczęła się uroczystość zorganizowana przez WIR poświęcona 42. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w której wzięła udział młodzież z podlaskich szkół.

- Wprowadzenie stanu wojennego było sygnałem, że komunizm się kończy. Kończył się ustrój, który opierał się na kłamstwie, przemocy, manipulacji, strachu. Okazało się, że Polacy nie są w stanie tak żyć, że zawsze wybierają zakorzenioną w sobie wolność, którą mogli odzyskać dzięki m.in. Solidarności - dodał wojewoda.

Apel pamięci poświęcony działaczom opozycji antykomunistycznej odczytała wiceprzewodnicząca Klubu WIR Stanisława Korolkiewicz. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Estradowej im. Anny German w Białymstoku.

Po zmroku wojewoda podlaski zapalił Światło Wolności w hołdzie ofiarom stanu wojennego - poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, a także, zwykle zapomnianych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}