W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

50 lat Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej

04.06.2022

W sobotę (4.06) w Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku odbył się Jubileusz 50-lecia Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej. Była to okazja do wspomnień i podsumowania dotychczasowych dokonań zespołu pracowników oraz snucia planów na przyszłość. W uroczystości wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który przekazał na ręce kierownika Kliniki dr. hab. n. med. Jana Borysa pamiątkowy grawerton.

50 lat Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej

Wojewoda podlaski złożył całemu zespołowi Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku gratulacje oraz podziękowania za trud oraz serce wkładane w codzienną pracę i niesioną pomoc.

Patronat Honorowy nad obchodami Jubileuszu objął rektor UMB - prof. dr hab. n. med. Adam Krętowski oraz prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Białymstoku - dr n. med. Henryk Grzesiak.

W obchodach Jubileuszu Kliniki w Auli Magna Pałacu Branickich wzięli udział: konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej prof. Mariusz Szuta,  konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii stomatologicznej prof. Mansur Rahnama Hezavah, przedstawiciele władz UMB, władz Białegostoku i Województwa Podlaskiego, kierownicy Klinik i Zakładów oraz lekarze z wielu ośrodków w Polsce oraz zaproszeni goście.

Klinika Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku rozpoczęła swą działalność 30 czerwca 1971 roku. Pierwszym Kierownikiem Kliniki została mianowana dr hab. n. med. Bronisława Ross, specjalista chirurgii ogólnej i szczękowej, wcześniej zatrudniona w Śląskiej Akademii Medycznej. W Klinice zostało zatrudnionych pięciu lekarzy na etatach naukowo-dydaktycznych, którzy rozpoczęli staże specjalizacyjne. Klinika mieściła 7 sal chorych z 32 łóżkami, salę operacyjną, 2 sale zabiegowe oraz poradnię specjalistyczną. Pod patronatem Kliniki funkcjonowało również ambulatorium chirurgii stomatologicznej. W Klinice rozpoczęto leczenie pacjentów z północno-wschodniej Polski, ze schorzeniami części twarzowej czaszki. Rozpoczęły się również zajęcia dydaktyczne ze studentami Oddziału Stomatologii Wydziału Lekarskiego i Wydziału Lekarskiego AMB oraz zainicjowano działalność naukową.
 
Przez 50 latach i obecnie w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej kontynuowana jest działalność lecznicza, dydaktyczna i naukowa. Prowadzone jest chirurgiczne leczenie pacjentów po urazach części twarzowej czaszki, ze stanami zapalnymi głowy i szyi, chorych z rozszczepami podniebienia pierwotnego i wtórnego oraz z wadami szkieletowymi części twarzowej czaszki z wykorzystaniem technik ortognatycznych i dystrakcyjnych. Są również wykonywane operacje onkologiczne u pacjentów z nowotworami twarzy i szyi z rekonstrukcją utraconych tkanek przy użyciu odległych płatów zespalanych mikrochirurgicznie.
 
Działalność naukowa Kliniki obejmowała i nadal dotyczy zagadnień z zakresu traumatologii, onkologii, stanów zapalnych, wad wrodzonych i nabytych części twarzowej czaszki. Prowadzone projekty naukowo-badawcze we współpracy z wieloma Klinikami i Zakładami UMB oraz innych Uczelni, głównie Politechniki Białostockiej i  Wydziałem Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zaowocowały opublikowaniem ponad 400 prac naukowych i komunikatów zjazdowych. W minionym okresie 20 Pracowników uzyskało stopień doktora nauk medycznych.
 
źródło: UMB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}