W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

77. rocznica zakończenia II wojny światowej

08.05.2022

8 maja to Międzynarodowy Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Tego dnia, w 1945 roku, został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy. Koniec działań wojennych wyznaczono na godzinę 23:01. W rocznicę tego wydarzenia wieniec przy Pomniku Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku złożył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w asyście służb mundurowych.

77. rocznica zakończenia II wojny światowej

- Pewnie jak rok temu się spotykaliśmy to nikt z nas nie myślał, że będziemy tak bezpośrednio doświadczać w najbliższym sąsiedztwie działań wojennych o takim wymiarze i takiej bezwzględności. Te obrazy, które znamy z lekcji historii, dziś się powtarzają niestety. Musimy pamiętać o rocznicy zakończenia II wojny światowej, ponieważ ludzi, którzy ją przeżyli jest coraz mniej. To nasz obowiązek, aby nieść przesłanie pokoju - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Kwiaty złożył również pod Pomnikiem Bohaterów Ziemi Białostockiej, przy placu NZS w Białymstoku, który upamiętnia poległych i pomordowanych za wolną Polskę mieszkańców Białostocczyzny.

8 maja 1945 roku w Berlinie Niemcy podpisały bezwarunkową kapitulację, która kończyła trwającą 6 lat wojnę w Europie. II wojna światowa, która rozpoczęła się 1 września 1939 r. atakiem niemieckim na Polskę, przyniosła ogromne straty. Według różnych szacunków, zginęło od 40 do 60 milionów osób: poległych, zamordowanych i zmarłych. Polska straciła ok. 6 milionów obywateli, w tym blisko 700 tysięcy wskutek bezpośrednich działań wojennych. Polacy walczyli i ginęli na wszystkich frontach II wojny światowej.  Znaczna część Europy legła w gruzach.

Polityczne konsekwencje II wojny światowej przezwyciężono dopiero w latach 90. XX wieku wraz z upadkiem komunizmu i  włączeniem państw Europy Środkowej w struktury demokratycznego Zachodu.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}