W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

80. rocznica powstania Armii Krajowej

14.02.2022

Jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko, działające w okupowanej Europie. W poniedziałek (14.02) minęło 80 lat od przemianowania Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Tomasz Madras uczcili pamięć żołnierzy, składając kwiaty m.in. pod pomnikiem AK w Białymstoku.

Uroczyste obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej

Obchody 80. rocznicy powstania Armii Krajowej w Białymstoku rozpoczęły się od złożenia kwiatów w miejscach pamięci: przed pomnikiem Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego, tablicą umieszczoną na budynku kina Ton na Rynku Kościuszki, a także tablicą upamiętniającą gen. bryg. Władysława Liniarskiego przy ulicy jego imienia. Dodatkowo, na placu przed Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, została otwarta wystawa poświęcona AK oraz gen. bryg. Władysławowi Liniarskiemu „Mścisławowi”.

- 14 lutego 1942 roku powstała Armia Krajowa, choć ta konspiracja już istniała. Chodziło z jednej strony o nadanie jej nowych wymiarów organizacyjnych, a z drugiej zjednoczenie wszystkich organizacji zbrojnych, które miały ten sam cel - odzyskanie przez nasz kraj niepodległości - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

- Nie dane było nam tych bohaterów, którzy walczyli, działali przez całą konspirację, należycie uhonorować, ponieważ Polska i AK nie osiągnęła tego głównego celu, czyli odzyskania niepodległości po 1944 roku, a nie dość tego - bohaterowie AK ponosili bardzo szerokie represje - dodał wojewoda.

Historia Armii Krajowej

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. 

Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez akcje sabotażowo-dywersyjne, bojowe i bitwy partyzanckie z siłami policyjnymi oraz regularnym wojskiem niemieckim. Specjalne miejsce w działalności bojowej AK zajmowały akcje odwetowe i represyjne w stosunku do SS i policji oraz zdrajców i prowokatorów. Pod koniec wojny służyło w niej ok. 300 tysięcy żołnierzy.

Kulminacją wysiłku zbrojnego Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. Po jego klęsce jednostki AK na terenach zajętych przez Armię Czerwoną zostały zdemobilizowane. Armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}