W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2020

1 września 1939 roku atakiem wojsk III Rzeszy na Polskę rozpoczął się największy konflikt zbrojny w historii – II wojna światowa. W 81. rocznicę jej wybuchu kwiaty na Cmentarzu Wojskowym w Białymstoku złożyli wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Tomasz Madras.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej

- Pamiętamy o naszych bohaterskich żołnierzach wojny obronnej z września i października 1939 roku. Historia powinna kształtować nasze myślenie o dniu dzisiejszym. Musimy pamiętać o tym, że to, co było wynikiem II wojny światowej, również warunkowało przyszłość: kwestie graniczne, sprawy majątkowe, strefy wpływów. Oddawanie czci osobom, które walczyły o niepodległość i suwerenność stanowi podstawę naszej tożsamości - mówił dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich w imieniu marszałka województwa podlaskiego złożyła również Wiesława Burnos, członek zarządu. Obecni równiez byli przedstawiciele wojska i Chorągwi Białostockiej ZHP. W intencji poległych w II wojnie światowej odbyły się także nabożeństwa: w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego oraz w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Białymstoku.

1 września 1939 r. o godzinie 4.35 spadły pierwsze niemieckie bomby na Wieluń, a o 4.40 pancernik „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte. Plan „Fall Weiss" zakładał uderzenie na Polskę równocześnie z północy, zachodu i południa. Działania wojenne ogarnęły niemal całą Europę, wschodnią i południowo – wschodnią Azję, Afrykę północną, część Bliskiego Wschodu i oceany, a także epizodycznie Amerykę Północną, a nawet Arktykę. Poza większością państw europejskich i ich koloniami w II wojnie światowej brały udział także państwa Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji. Według różnych szacunków wojna pochłonęła od 50 do 78 milionów istnień.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}