W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2021

1 września 1939 r. o świcie Rzesza Niemiecka napadła na Polskę, rozpoczynając II wojny światową. W 82. rocznicę wydarzenia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożył kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polskich na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku, oddając hołd bohaterom, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej

Wojewoda uczcił pamięć ofiar II wojny światowej razem z przedstawicielami służb mundurowych. Rocznicę upamiętnił również marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski oraz radny miejski Henryk Dębowski.

Oddajemy hołd bohaterom kampanii polskiej, wojny obronnej z września i października 1939 roku. Pamięć o osobach, które walczyły o niepodległość i suwerenność stanowi podstawę naszej tożsamości

- podkreślał wojewoda podlaski.

1 września 1939 r. o godz. 4:45 wojska Rzeszy Niemieckiej rozpoczęły realizację planu Fall Weiss. Pod tym kryptonimem krył się atak na Polskę na froncie o długości 1600 km. Symbolem oporu pierwszego dnia wojny stała się składnica wojskowa na Westerplatte, której polska załoga broniła przez tydzień. Dowódcy Rzeszy Niemieckiej zastosowali w tej kampanii nieznaną wcześniej taktykę wojny błyskawicznej (tzw. Blitzkrieg).

Ze względu na przewagę liczebną i technologiczną wojsk Rzeszy Niemieckiej polskie oddziały zmuszone były wycofać się w głąb kraju już w pierwszych dniach wojny. Jednak dzięki wysiłkom polskich żołnierzy założenia czasowe planu Fall Weiss nie zostały w pełni zrealizowane. 

W czasie II wojny światowej z rąk Niemców zginęło ok. 6 milionów Polaków. Wojna na całym świecie pochłonęła ok. 60 milionów ofiar.

Historia powinna kształtować nasze aktualne myśli. Pamiętajmy, że to, co było wynikiem II wojny światowej warunkowało również przyszłość: kwestie graniczne, sprawy majątkowe, strefy wpływów

- mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}