W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

83. rocznica II wojny światowej

01.09.2022

1 września 1939 r. o świcie Rzesza Niemiecka napadła na Polskę, rozpoczynając II wojnę światową. W 83. rocznicę wydarzenia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski złożył kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polskich na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku, oddając hołd bohaterom, którzy zginęli w obronie ojczyzny. Wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska rocznicę uczciła pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku.

83. rocznica II wojny światowej

- Ostatni czas to wiele niepokojących sygnałów, które napływają do nas np. z Ukrainy, którą zaatakowały wojska rosyjskie, dlatego myślę, że rocznice odwołujące się do wydarzeń z II wojny światowej przeżywamy mocniej, inaczej, bardziej bezpośrednio. Pokój, który uznawaliśmy za oczywisty w Europie, nie jest stały. Tym bardziej wspominamy dziś i oddajemy hołd poległym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę ponad 80 lat temu - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wraz z delegacją służb mundurowych złożył kwiaty na cmentarzu wojskowym przy ul. 11 Listopada w Białymstoku.

Dwie godziny później rozpoczęła się miejska uroczystość przy Pomniku Obrońców Białegostoku. Hołd obrońcom miasta i wszystkim żołnierzom września oddała wicewojewoda podlaska Bogusława Szczerbińska.

1 września 1939 r. o godz. 4:45 wojska Rzeszy Niemieckiej rozpoczęły realizację planu Fall Weiss. Pod tym kryptonimem krył się atak na Polskę na froncie o długości 1600 km. Symbolem oporu pierwszego dnia wojny stała się składnica wojskowa na Westerplatte, której polska załoga broniła przez tydzień. Dowódcy Rzeszy Niemieckiej zastosowali w tej kampanii nieznaną wcześniej taktykę wojny błyskawicznej (tzw. Blitzkrieg).

Ze względu na przewagę liczebną i technologiczną wojsk Rzeszy Niemieckiej polskie oddziały zmuszone były wycofać się w głąb kraju już w pierwszych dniach wojny. Jednak dzięki wysiłkom polskich żołnierzy założenia czasowe planu Fall Weiss nie zostały w pełni zrealizowane. 

W czasie II wojny światowej z rąk Niemców zginęło ok. 6 milionów Polaków. Wojna na całym świecie pochłonęła ok. 60 milionów ofiar.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}