W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

83. rocznica pierwszej masowej deportacji na Sybir

10.02.2023

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się przeprowadzona przez NKWD pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. W dniu 83. rocznicy tego wydarzenia wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Tomasz Madras uczcili pamięć Sybiraków, składając kwiaty pod Pomnikiem - Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku.

83. rocznica pierwszej masowej deportacji na Sybir

Od 10 lutego 1940 r. do czerwca 1941 r. władze Związku Sowieckiego, okupującego tereny II Rzeczypospolitej, zorganizowały cztery wywózki na Wschód obywateli polskich różnych narodowości.

Pierwsza z deportacji objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, właścicieli ziemskich, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Wywożeni trafiali w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Komi. 

Pierwsza wywózka była największa - dotyczyła ok. 140 tys. osób - i najbardziej tragiczna pod względem liczby ofiar. Deportowano wtedy m.in. wielu mieszkańców Białegostoku i okolic.

- To była gehenna dla naszych rodaków - wielu z nich nie wróciło z tych deportacji, wielu się rozproszyło po świecie, bo jedną z możliwości, które się później pojawiły, było uczestnictwo w armii generała Andersa, która była m.in. i w Azji i we Włoszech - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Historycy szacują, że w sumie w czterech wywózkach na Syberię przetransportowano od 300 tysięcy do ponad 1 mln osób.

- Pamiętamy o tych tragicznych wydarzeniach, a dziś wspominamy również osoby ze środowisk sybirackich, które od nas odchodzą. Musimy tę pamięć zachowywać, bo ona kształtuje naszą świadomość i nasze postawy. Obserwujemy to, co się dzieje na Ukrainie - powtórki z akcji deportacyjnych powinny nas niepokoić, a jednocześnie skłaniać do jeszcze większej dbałości o nasze bezpieczeństwo - podkreśla wojewoda.

Wydarzenia z 1940 roku upamiętnia w Białymstoku kilka miejsc - to m.in. Pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele pw. Ducha Świętego. W 83. rocznicę pierwszej wywózki kwiaty w asyście służb mundurowych przy nim złożyli: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda Tomasz Madras, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki oraz przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}