W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

84. rocznica pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir

10.02.2024

Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oddał hołd Sybirakom, składając kwiaty pod Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka w Białymstoku. Towarzyszyli mu: Jolanta Hryniewicka - prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków, a także Jerzy Bołtuć - pełnomocnik ds. kombatantów i osób represjonowanych. Modlitwę w intencji ofiar sowieckich represji odmówił ks. Józef Kozłowski.

Wojewoda Jacek Brzozowski złożył kwiaty pod białostockim Pomnikiem-Grobem Nieznanego Sybiraka w rocznicę pierwszej masowej deportacji obywateli II RP, przeprowadzonej przez Sowietów.
W uroczystościach rocznicowych, zorganizowanych przez Muzeum Pamięci Sybiru, pod pomnikiem Matki Sybiraczki, wzięli udział wicewojewodowie: Ewa Kulikowska i Paweł Krutul. Wcześniej złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym ofiary deportacji przy białostockim Dworcu Fabrycznym.
 
Rozpoczęta nocą z 9 na 10 lutego 1940 roku deportacja była pierwszą z czterech wielkich akcji przeprowadzonych przez NKWD na terenach zajętych we wrześniu 1939 roku przez Armię Czerwoną. Kolejne nadejść miały w kwietniu i maju 1940, zaś ostatnia – w czerwcu 1941 roku – rozpoczęła się tuż przez uderzeniem Hitlera na Związek Sowiecki. W sumie ofiarą tych represji padło przeszło 330 tysięcy obywateli RP – Polaków, a także Ukraińców, Białorusinów i Żydów. Ostatnia z deportacji objęła nie tylko tereny Rzeczypospolitej, ale również kraje bałtyckie.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}