W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualna sytuacja w podlaskiej oświacie

20.05.2020

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras i podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka przedstawili w środę (20.05) na konferencji prasowej bieżącą sytuację w oświacie w związku ze stopniowym uruchamianiem szkół i placówek oraz zbliżającymi się egzaminami zewnętrznymi.

Konferencja prasowa dot. sytuacji w podlaskiej oświacie

W województwie podlaskim działa ponad 70% przedszkoli niepublicznych oraz 30% przedszkoli publicznych. W połowie żłobków istnieje możliwość skorzystania z opieki nad dzieckiem. Pracę wznowiły również poradnie psychologiczno-pedagogiczne (wszystkie oprócz białostockich).

- Mamy również wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, dotyczące otwarcia szkół w zakresie opieki nad dziećmi z klas 1-3. Główne zasady to do 12 osób w jednej grupie, półtora metra odstępu między ławkami, brak obowiązku noszenia masek, osłon, rękawiczek przez dzieci. Możliwość nauki w klasach 1-3, przedszkolach, żłobkach ma ułatwić rodzicom powrót do pracy. Jeśli możemy opiekować się dziećmi w domu, nie powinniśmy ich posyłać do placówek - powiedział wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

- Samorządy otrzymały również wsparcie od rządu w postaci płynu dezynfekującego jeszcze przed otwarciem żłobków i przedszkoli (również niepublicznych). Do każdej działającej placówki trafiło ok. 40 litrów. Podobnie będzie przed uruchomieniem klas 1-3, co nie zwalnia samorządowców od zatroszczenia się o swoje placówki - dodał wicewojewoda.

Podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka zwróciła uwagę, że od poniedziałku (18 maja) przywrócono również możliwość prowadzenia, za zgodą rodziców, bezpośrednich zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, rewalidacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, aby nie nastąpił regres w terapii dzieci.

- Od poniedziału ruszają konsultacje dla uczniów klas ósmych, są one dobrowolne, ale szkoła ma obowiązek je przeprowadzić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Będą także konsultacje dla uczniów przygotowujących się do matury. Ważne, aby było takie wsparcie, bo jest to okres trudny dla nas wszystkich, a z całą pewnością dla dzieci i młodzieży. Od 1 czerwca konsultacje będą dostępne dla wszystkich uczniów, żeby spotkali się z nauczycielem, mogli poprawić ocenę, wyjaśnić niezbędne kwestie - powiedziała kurator oświaty.

Zgodnie z podpisanym przez Ministra Edukacji Narodowej rozporządzeniem, dotyczącym przeprowadzenia w tym roku egzaminów zewnętrznych, ich organizacja podlega szczegółowym wytycznym Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}