W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualności

  • W dniu 31 maja 2016 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2015 r. poz. 1994). Zgodnie z art. 4 ust. 6 ww. ustawy fizjoterapeuta wykonujący swój zawód w ramach działalności gospodarczej jest podmiotem leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej.
    W związku z powyższym, z chwilą wejścia w życie niniejszego przepisu, fizjoterapeuci wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i wykonujący swój zawód w ramach działalności gospodarczej mają obowiązek uzyskania wpisu także do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą prowadzonego przez wojewodę, o którym mowa w art. 100 ustawy o działalności leczniczej.
    Zgodnie z art. 143 ustawy o zawodzie fizjoterapeuty obowiązek uzyskania wpisu do rejestru należy wykonać w terminie 30 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, pod rygorem utraty prawa wykonywania zawody fizjoterapeuty.
    Zgodnie z art. 10 ustawy o działalności leczniczej świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej, zaliczane są do ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych i powinny być udzielane w odpowiednio urządzonym, stałym pomieszczeniu.
  • Na wniosek Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych informujemy, że samorząd diagnostów laboratoryjnych zwraca się z prośbą do diagnostów o uwzględnianie w nazewnictwie noworejestrowanych przedsiębiorstw określenia „medyczne laboratorium diagnostyczne”. Zdaniem Krajowej Izby określenie podmiotu jako „medycznego laboratorium diagnostycznego” wpływa korzystnie na społeczne postrzeganie zawodu oraz podkreśla medyczny aspekt czynności diagnostycznych wykonywanych w medycznym laboratorium diagnostycznym.
  • Wszelkie zmiany danych objętych rejestrem na mocy art. 107 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej winny być składane w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmiany. W przypadku niezgłoszenia zmiany danych objętych rejestrem w terminie 14 dni od dnia ich powstania, organ rejestrowy może, w drodze decyzji administracyjnej, nałożyć na podmiot wykonujący działalność leczniczą karę pieniężną (art. 107 ust. 2 ww. ustawy).
  • Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 września 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych objętych wpisem do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz szczegółowego trybu postępowania w sprawach dokonywania wpisów, zmian w rejestrze oraz wykreśleń z tego rejestru, od 1 kwietnia 2013 r. wnioski o wpis do rejestru, zmianę wpisu do rejestru i wykreślenie z rejestru należy składać wyłącznie w postaci elektronicznej, z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego.

 

{"register":{"columns":[]}}