W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży

17.02.2020

- Wszyscy jesteśmy świadomi, że cyfryzacja postępuje bardzo szybko. Internetu używamy codziennie – w domu, w pracy, w szkole. Przez konferencję „Bezpieczeństwo w sieci dzieci i młodzieży” chcemy zwrócić uwagę na różnego rodzaju zagrożenia, które mogą czyhać szczególnie na osoby młode – powiedział dziennikarzom wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przed spotkaniem z uczniami w ramach cyklu konferencji zainicjowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Konferencja "Bezpieczeństwo w sieci"

W Białymstoku na konferencji o bezpieczeństwie w sieci rozmawiali: Dariusz Piontkowski – minister edukacji narodowej, Adam Andruszkiewicz – sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, wojewoda podlaski – Bohdan Paszkowski, marszałek Artur Kosicki, podlaski kurator oświaty Beata Pietruszka, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz młodzież z białostockich szkół.

- Szkoła uczy obsługi komputera, narzędzi internetowych, ale zwraca także uwagę na bezpieczne korzystanie z nich. Staramy się uświadamiać młodych ludzi na temat zagrożeń, ale też szkolimy nauczycieli i dyrektorów szkół, by także nie byli na nie obojętni – poinformował minister edukacji Dariusz Piontkowski.

W programie konferencji była projekcja filmu edukacyjnego, który powstał we współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z youtuberem „Reżyser Życia” oraz prezentacja programu „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni” podlaskiej policji.

Hate, cyberbullying (przemoc z wykorzystaniem Internetu), patostreaming, dostęp nieletnich do treści erotycznych, używek, ataki hakerskie – to tylko niektóre zagadnienia, na które zwrócili uwagę prelegenci. Jak wynika z badań NASK, co roku użytkownikami Internetu stają się coraz młodsi, którzy coraz więcej czasu spędzają w sieci.

- Pamiętajcie, nigdy nie wiadomo do końca, kto jest po drugiej stronie – może to być osoba, które chce was nakłonić do nawiązania złych relacji, wyłudzić wasze dane osobowe, to może być po prostu przestępca – apelował do młodzieży wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

- Korzystajcie z portali społecznościowych przy odpowiednich ustawieniach prywatności, zwracajcie uwagę na to, co umieszczacie w sieci, bo bardzo trudno jest potem to usunąć. Warto wylogować się ze swoich kont i weryfikować informacje, które znajdziecie w Internecie – dodał.

Wojewoda podlaski poinformował także, że bezpieczeństwem młodych ludzi przy korzystaniu z Internetu zajmie się między innymi rada do spraw młodzieży, którą powoła jako swój organ doradczy. Będą w niej uczestniczyć przedstawiciele różnych instytucji.

Zdjęcia (11)