W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki

07.06.2022

To główne hasło konferencji, która odbyła się we wtorek (7.06) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach regionalnych działań Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Fundacji Flexi Mind. Wzięli w niej udział samorządowcy oraz przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, powiatowych centrów pomocy rodzinie i domów pomocy społecznej. Podczas spotkania zapoznali się ze szczegółami procesu przejścia od opieki instytucjonalnej do opieki środowiskowej oraz regulaminem konkursu grantowego. Spotkanie otworzył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Deinstytucjonalizacja usług społecznych – dobre praktyki

- Zmieniają się warunki życia w naszym kraju, zmienia się nasza wrażliwość - wymagania osób potrzebujących są coraz bardziej zauważalne. Rząd zwiększa środki finansowe, bo widzi też ewolucję potrzeb. Osoby, które powinny otrzymać pomoc, są też coraz lepiej zorganizowane. Powinniśmy podejmować działania, by wyjść naprzeciw tym zmianom i wstępem do tego jest dzisiejsza konferencja. Mam nadzieję, że przybliży ona Państwu zagadnienie deinstytucjonalizacji, ale rozwieje też obawy z nim związane - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Justyna Pawlak omówiła obszary, których proces deinstytucjonailzacji dotyczy. To: osoby starsze, osoby w kryzysie bezdomności, osoby z zaburzeniami psychicznymi, dorosłe osoby z niepełnosprawnościami, rodziny w momencie, kiedy dziecko jest umieszczone w pieczy zastępczej.

Zgodnie z przyjętymi założeniami działania – w ramach tych obszarów -  skierowane są na rozwój usług społecznych, o których mówili eksperci z Fundacji Flexi Mind. Chodzi m.in. o: rozwój asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami, upowszechnianie i rozwój Centrów Opiekuńczo-Mieszkalnych, rozwój usług sąsiedzkich, opieki wytchnieniowej, otwarcie Domów Pomocy Społecznej na usługi środowiskowe, rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej, a także w obszarze bezdomności - rozwój mieszkalnictwa wspomaganego, co - jak zaznaczyła dyrektor Justyna Pawlak - nie oznacza likwidacji dotychczas działających placówek.

Konferencja organizowana jest w ramach projektu pozakonkursowego Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych realizowanego w Programie Operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020. Wzięli w niej udział także I wicewojewoda podlaski Tomasz Madras, II wicewojewoda podlaski Bogusława Szczerbińska oraz dyrektor Wydziału Polityki Społecznej PUW Ewa Feszler i zastępca dyrektora Mieczysława Nartowicz.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}