W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dotacje dla spółek wodnych w Podlaskiem

31.07.2020

Podobnie jak w latach ubiegłych, wojewoda podlaski w tym roku również przekazał dotację podmiotową spółkom wodnym prowadzącym działalność na terenie województwa podlaskiego. Dofinansowanie otrzyma 46 spółek na łączną kwotę 3 551 000 zł.

Dotacje dla spółek wodnych w Podlaskiem

Dotacja przeznaczona jest na dofinansowanie działalności bieżącej spółek wodnych w zakresie realizacji zadań związanych z utrzymaniem wód i urządzeń wodnych (czyli wszelkiego rodzaju prace utrzymaniowo-konserwacyjne oraz naprawy i remonty urządzeń melioracyjnych).

Kwota 100 000 zł przeznaczona na dotację spółkom wodnym zabezpieczona była w budżecie Wojewody Podlaskiego na rok 2020. Pozostała kwota w wysokości 3 451 000 zł pozyskana została z rezerwy celowej budżetu państwa.

Spółki wodne mają problemy z właściwym utrzymaniem urządzeń melioracyjnych z uwagi na niskie dochody i wysokie koszty konserwacji w znacznej części zdekapitalizowanych urządzeń. Środki dotacji podmiotowej będą stanowiły istotną pomoc w realizacji zadań planowanych przez spółki wodne, które przede wszystkim wykonują prace konserwacyjne ze składek członków. Przekazane środki pozwolą na zrealizowanie najpilniejszych potrzeb w zakresie konserwacji urządzeń melioracji wodnych i w efekcie znacznie poprawią warunki wilgotnościowe na użytkach rolnych.

W warunkach coraz częstszego w ostatnich latach występowanie niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, takich jak susza czy deszcze nawalne, większego znaczenia nabiera właściwe utrzymanie urządzeń melioracyjnych, co pozwala na właściwą regulację stosunków wodnych i w konsekwencji polepsza zdolności produkcyjną gleby i ułatwia jej uprawę.