W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

02.05.2023

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiony po to, by promować szacunek do flagi oraz propagować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Z tej okazji wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z wicewojewodą Bogusławą Szczerbińską wzięli udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt przy siedzibie Chorągwi Białostockiej ZHP oraz na Rynku Kościuszki w Białymstoku.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

- Flaga i barwy narodowe to symbole naszej tradycji, państwowości i naszych wartości. Podnosząc flagę na maszt, wspominamy bohaterów, którzy przelali krew za to, byśmy mogli dzisiaj swobodnie takie momenty celebrować. Wokół flagi grupujemy się również po to, by dziś pamiętać także o Polakach mieszkających zagranicą, a jest ich ok. 20 milionów. Mam nadzieję, że flaga wyraża dziś ich przywiązanie do Ojczyzny - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Radosny patriotyzm

Harcerze Białostockiej Chorągwi ZHP uroczystość pod swoją siedzibą przy ul. Pałacowej zorganizowali pod hasłem #radosnypatriotyzm. Tradycja świętowania Dnia Flagi RP wspólnie z przedstawicielami władz powstała podczas pandemii w 2020 roku, kiedy oficjalne obchody były bardzo skromne. Po raz kolejny harcerze wciągnęli flagę na maszt przy wspólnym śpiewie hymnu państwowego. Uroczystość była również okazją do upamiętnienia harcerzy ziemi białostockiej poległych za Ojczyznę.

Uroczystości na Rynku Kościuszki

Główne obchody Dnia Flagi RP odbyły się w samo południe na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Podczas wciągania biało-czerwonej flagi na maszt przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przez żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego został odegrany hymn państwowy. Tego dnia Białystok przyozdobiły biało-czerwone, świąteczne dekoracje.

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione w 2004 roku. W tym dniu szczególnie upamiętniamy historię polskich barw narodowych, symboli oraz tradycji patriotycznych. Święto ma również przypominać o poszanowaniu flagi i innych symboli narodowych. 2 maja obchodzimy także Dzień Polonii i Polaków za Granicą jako wyraz uznania dla wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii w odzyskanie niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc w najtrudniejszych momentach.

Historia Biało-Czerwonej

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na naszej fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Specjalną ustawę dotyczącą barw polskiej flagi podjął Sejm Królestwa Polskiego 7 lutego 1831 roku.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}