W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

10.02.2020

- 112 to nie jest numer informacyjny, to ratunek, gdy potrzebujemy pomocy lub jesteśmy świadkami sytuacji, w której czyjeś bezpieczeństwo jest zagrożone – z takim apelem zwrócił się do mieszkańców wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski w przededniu Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Zwrócił uwagę, że na 650 tys. zgłoszeń do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku w ubiegłym roku ponad połowa była nieuzasadniona. W Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w ramach święta wojewoda wręczył nagrody w Wojewódzkim Konkursie dla dzieci i młodzieży „112 Ratuje Życie”, przedstawił najlepszych operatorów przyjmujących zgłoszenia w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Zaprezentował także nową aplikację mobilną „Alarm112”.

Finał VII Wojewódzkiego Konkursu "112 Ratuje Życie"

Ważna jest edukacja

Aby takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej, edukować trzeba już najmłodszych. Stąd kolejna, siódma już edycja Wojewódzkiego Konkursu dla dzieci i młodzieży „112 Ratuje Życie”. W tym roku wzięło w nim udział ponad 700 uczestników. Jego pomysłodawcą jest Wojewoda Podlaski, a współorganizatorami Podlaskie Kuratorium Oświaty i Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach.

W tym roku zadanie konkursowe dla uczniów klas I-IV polegało na wykonaniu plakatu (pracy plastycznej), V-VIII – przygotowaniu w zespole inscenizacji. Uczniowie szkół ponadpodstawowych wykonywali prace plastycznej oraz przygotowywali film promujący zasady właściwego korzystania z numeru alarmowego 112.

Podczas uroczystego finału konkursu wojewoda podlaski wręczył nagrody zwycięzcom i upominki wyróżnionym. Podziękował także nauczycielom i dyrektorom szkół za zmobilizowanie uczniów do wzięcia udziału w konkursie.

W kategorii Plakat:

I miejsce zajęła Gabriela Roszkowska ze Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Płonce Kościelnej

II miejsce Jakub Kisielewski ze Szkoły Podstawowej im. Lotników Polskich w Płocicznie-Tartak

III miejsce Wiktoria Kubiak ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Braci Michała i Aleksandra Chrzanowskich w Gródku.

W kategorii Inscenizacja:

I miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Suchowoli: Amelia Zaniewska, Julia Turkowska, Zofia Łazarska, Edyta Kukuć, Miłosz Hryń, Patryk Kalinowski, Rafał Zimnoch i Adam Kownacki

II miejsce zajęli uczniowie: Emilia Gutkowska, Julia Gwiazdowska, Amelia Gwiazdowska, Gaja Klimaszewska, Mateusz Zwierzyński, reprezentujący Szkołę Podstawową im. Lotników Polskich
w Płocicznie-Tartak

II miejsce: Daria Bakanacz, Gabriela Wildowicz, Katarzyna Zawadzka, Marta Gryc, Krzysztof Kułakowski, Kacper Walasek, Rafał Oracz i Jakub Latos ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Braci Michała i Aleksandra Chrzanowskich w Gródku.

W kategorii Plakat/Komiks:

I miejsce zajęła Emilia Klej reprezentująca Zespół Szkół w Sokółce.

II miejsce Izabela Stankiewicz z Zespołu Szkół nr 4 w Suwałkach.

III miejsce Julia Rudnik, reprezentująca Zespół Szkół Społecznych Fundacji i Edukacji „Fabryczna 10” w Białymstoku.

W kategorii Film:

I miejsce zajęli: Karolina Polakowska, Wiktoria Górska, Łukasz Niedźwiecki i Konrad Mierzejewski, uczniowie Policyjnej Klasy Mundurowej z Zespołu Szkół w Niećkowie

II miejsce: Kinga Fiszer, Klaudia Kułakowska, Anna Romatowska i Cezary Parafinowicz, reprezentujący Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 w Suwałkach

III miejsce: Eliasz Turecki, Krystian Chołody i Jakub Niemyjski z Liceum Ogólnokształcącego Centrum Szkół Mundurowych w Białymstoku.

Ciężka praca operatorów

Wojewoda podlaski podkreślił, że Dzień Numeru 112 to także dobra okazja, by zwrócić uwagę na operatorów numerów alarmowych. Dwoje z nich: Jolanta Sanik-Kossakowska i Michał Trochimski z CPR w Białymstoku zostali wyróżnieni przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji za zaangażowanie, profesjonalizm, dyspozycyjność i chęć pomocy innym operatorom. Oboje w ubiegłym roku przyjęli ponad 150 tys. zgłoszeń. Powiedzieli, że najtrudniejsze w ich pracy jest przyjmowanie zgłoszeń od dzieci, które doświadczają przemocy domowej oraz od osób, które zamierzają popełnić samobójstwo. W CPR pracuje ponad 40 operatorów. Wszyscy posługują się przynajmniej jednym językiem obcym.

Aplikacja Alarm112

Teraz z numeru 112 można korzystać nie tylko dzwoniąc – poinformował zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim – Mirosław Sienkiewicz. MSWiA uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 dla osób, które w danej sytuacji nie mogą wykonać połączenia głosowego - w szczególności osób głuchych i niedosłyszących.

W Alarm112 poprzez wybór odpowiednich piktogramów możliwe jest określenie rodzaju i miejsca zdarzenia oraz wskazanie służby, której pomoc jest konieczna. Aby skorzystać z aplikacji mobilnej, wystarczy ją pobrać i się zarejestrować.

Zdjęcia (21)

{"register":{"columns":[]}}