W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finał wojewódzkiego etapu AgroLigi 2022

25.08.2022

Gospodarstwo Beaty i Janusza Karwowskich ze wsi Kosaki koło Łomży, a także firma Sonarol z Jedwabnego to laureaci wojewódzkiego etapu konkursu AgroLiga, którego rozstrzygnięcie odbyło się w czwartek (25.08) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Kapituła doceniła najbardziej efektywne gospodarstwa i firmy z branży rolnej. Zwycięzcom i wyróżnionym pogratulowali wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska.

Finał wojewódzkiego etapu AgroLigi 2022

Konkurs AgroLiga na etapie wojewódzkim organizują Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Rolnicy i przedsiębiorcy mogą sami się do niego zgłosić lub zostać zgłoszeni np. przez doradzców.

- Przez ten konkurs chcemy zaprezentować i wypromować najlepsze wzorce i praktyki w zarządzaniu i prowadzeniu gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorstw. Pokazać ludzi, którzy znaleźli swoje miejsce na coraz bardziej konkurencyjnym rynku - mówił dyrektor Podlaskiego ODR w Szepietowie Wojciech Mojkowski.

W tym roku w wojewódzkim etapie konkursu uczestniczyły cztery firmy oraz cztery gospodarstwa. Beata i Janusz Karwowscy z Kosaków (pow. łomżyński) zostali mistrzami w kategorii Rolnicy, a tytuł mistrza w kategorii Firma otrzymało przedsiębiorstwo Sonarol Sp. j. Najda z Jedwabnego w tym samym powiecie. To oni będą reprezentować nasz region na szczeblu krajowym - finał ma się odbyć w przyszłym roku, tradycyjnie w Pałacu Prezydenckim.

Dla mnie osobiście każdy z Was tu obecnych jest czempionem, liderem, jest mistrzem produkcji roślinnej, zwierzęcej czy agrobiznesu – mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski. – Przez te 20 lat obraz polskiej wsi zmienił się na lepsze. Skutkuje to bardzo wysokim poziomem polskich gospodarstw. Dzisiaj niczym nie różnimy się od najlepszych gospodarstw niemieckich, francuskich czy duńskich - podkreślał.

Zwycięscy rolnicy z Kosaków prowadzą rodzinne gospodarstwo rolne, które zostało przejęte w 2000 roku przez Janusza i Beatę od jego mamy. Zajmują się produkcją mleka. Obecnie utrzymują 195 krów dojnych. Dużą uwagę rolnicy przywiązują do odchowu cieląt i pozyskiwania jałówek do wymiany stada oraz do stałej poprawy wydajności gospodarstwa i wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań.

Firma Sonarol powstała w styczniu 1997 r. jako hurtownia, a następnie producent części do maszyn rolniczych oraz automatycznych poideł dla bydła i trzody chlewnej, wykonywanych w oparciu o własne nowatorskie rozwiązania. Obecnie zajmuje ponad 42 tys. mkw powierzchni produkcyjnych i zatrudnia blisko 650 osób. Produkty marki „SONAROL” można spotkać już nie tylko w Polsce czy Unii Europejskiej, ale również w krajach Azji, Ameryki, Australii a nawet Afryki. Eksport odbywa się do 27 krajów, na 5 kontynentach.

- Chciałbym wszystkim podziękować za to, że tworzycie taką wspólną rodzinę AgroLigi. Myślę, że sukces naszego podlaskiego rolnictwa bierze się z trzech rzeczy: ciężkiej pracy rodzin rolniczych, ze wsparcia, które wytworzyło się w ramach rozwoju agroprzedsiębiorczości, władze publiczne też walczą o to, by warunki dla rozwoju rolnictwa były jak najlepsze - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Podczas gali finałowej wojewoda wręczył odznaczenia państwowe - dwa Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Otrzymali je wójt Nowych Piekut Marek Kaczyński oraz Andrzej Józef Remisiewicz - właściciel firmy Trans-Rol z miejscowości Kruszewo-Wypychy.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in. posłowie oraz senatorowie: Kazimierz Gwiazdowski, Marek Komorowski i Mariusz Gromko, radni wojewódzcy, lokalni samorządowcy, przedsiębiorcy branży rolnej oraz licznie przybyli rolnicy.

Zdjęcia (28)

{"register":{"columns":[]}}