W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gala X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

03.03.2022

W czwartek (3.03) w białostockim kinie Ton odbyła się gala finałowa X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim, który patronatem objął wojewoda podlaski. Na konkurs z całego kraju wpłynęło ponad 200 prac plastycznych oraz esejów autorstwa uczniów szkół średnich. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem wicewojewody Tomasza Madrasa wyłoniła 30 laureatów.

Gala X Konkursu Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim

Celem konkursu jest promocja patriotyzmu wśród młodzieży, popularyzowanie historii Polski, a w szczególności przypomnienie dorobku intelektualnego męża stanu i pisarza ideowego.

Roman Dmowski to jedna z tych najwybitniejszych postaci okresu przełomu XIX i XX wieku, wpisuje nam się w cały zestaw także innych ważnych życiorysów – mówił podczas gali finałowej konkursu prof. Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i Ignacego J. Paderewskiego. 

Hasło jubileuszowej edycji konkursu brzmiało "Roman Dmowski wychowawcą narodu". Zadaniem uczestników było zinterpretowanie jednej z jego wypowiedzi:

Poczucie swej godności, które zabrania człowiekowi kraść lub żebrać, nie pozwala mu również korzystać z dóbr narodowych, nie dokładając nic do nich od siebie, nie pracując nad ich pomnożeniem i nie biorąc udziału w ich obronie.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach. Uczestnicy mogli przesłać pracę konkursową w jednej z nich:

  1. esej związany z tytułem konkursu,
  2. praca plastyczna dotycząca Romana Dmowskiego w technice dowolnej.

W obu kategoriach napłynęło łącznie 230 prac. Kapituła konkursowa pod przewodnictwem wicewojewody podlaskiego Tomasza Madrasa wyłoniła 30 laureatów.

- Historia jest nauczycielką życia i to ważne, cenne, żeby młodzież znała swoją historię, znała historię swojego kraju, bo dzięki temu wiemy, jak nasz kraj może się rozwijać w przyszłości  - mówił dziennikarzom wicewojewoda.

Dla uświetnienie jubileuszowego konkursu i gali finałowej odbyła się konferencja naukowa, której pokłosiem będzie publikacja. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: dr Patryk Tomaszewski z UMK w Toruniu, Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości w Warszawie, Przemysław Piasta z Fundacji Narodowej im. Romana Dmowskiego oraz Waldemar Tyszuk z OBEN IPN w Białymstoku. Wykład pt. „Wpływ Romana Dmowskiego na młode pokolenie” wygłosił prof. Jan Żaryn. Prelekcji wysłuchał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Konkursowi patronatem objęli: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Instytut Pamięci Narodowej oraz Podlaski Kurator Oświaty.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}