W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

07.05.2022

W sobotę (07.05) w Auli Magna Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odbyła się uroczysta inauguracja XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest myśl Alberta Einsteina - "Przyszłość należy do wyobraźni". W ramach festiwalu odbędzie się ponad 500 różnych wydarzeń. W jego inauguracji uczestniczył m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Inauguracja XVIII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

Cieszę się, że podlaskie uczelnie mogą zaprezentować swój dorobek, ciekawe badania. Większość z nas nie ma na co dzień dostępu do tego, nad czym aktualnie pracuje się w akademiach, na uniwersytetach i politechnikach, więc jest to doskonała okazja, aby szerokie grono przyszłych studentów oraz ci, którzy już studia mają dawno za sobą, zobaczyli najnowsze trendy w nauce. Wiemy, że białostockie, podlaskie uczelnie mają się czym pochwalić, więc to także bardzo duża szansa, aby pokazać światu, co tutaj się dzieje

- mówił podczas inauguracji wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Taki był cel organizatorów festiwalu - upowszechnianie tematyki i osiągnięć naukowych na regionalnych uczelniach wyższych, zwrócenie uwagi na wartość i przydatność badań oraz przybliżenie ich w jak najbardziej zrozumiałej, atrakcyjnej formie, pozwalającej na rozwinięcie ciekawości świata. Koordynatorem tej edycji festiwalu jest Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. Imprezę współorganizuje 12 uczelni wyższych z całego regionu i Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

To już osiemnasta 18. edycja Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. - To największa plenerowa impreza naukowa w naszym regionie. Wspólnie z naszymi partnerami przygotowaliśmy ponad 500 wydarzeń naukowych - informowała prof. dr hab. Ludmiła Marcinowicz z UMB, Koordynator Festiwalu.

W dalszej części inauguracji organizatorzy przygotowali wykłady dot. transplantologii. Problematykę omówili dr Magdalena Muskała, kierownik Samodzielnej Pracowni Historii Medycyny i Farmacji, dr hab. Jerzy Glowiński z Kliniki Chirurgii Naczyń i Transplantacji, a także prof. dr hab. Marcin Moniuszko, kierownik Zakładu Medycyny Regeneracyjnej i Immunoregulacji.

Uroczystość uświetnił występ artystyczny Big Bandu Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina pod dyrekcją Tomasza Witka.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}