W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w sprawie bezpłatnego transportu na wybory

02.10.2023

Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy, gminy wiejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu realizują zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej polegające na zapewnieniu bezpłatnego transportu na wybory. Przysługuje on wyborcom niepełnosprawnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz tym, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat.

WYBORY

Transport do lokalu i transport powrotny zapewnia wójt gminy oraz burmistrz i prezydent miasta tam, gdzie w dniu wyborów nie funkcjonuje gminny przewóz pasażerski lub komunikacja miejska, o których mowa w Ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z 2022 r., poz. 1343 i 2666). Wyborcy, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, może towarzyszyć opiekun.

Zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego wyborca zgłasza właściwemu wójtowi do 13 dnia przed dniem wyborów. Zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu podaje się nazwisko i imię (imiona), numer ewidencyjny PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma towarzyszyć wyborcy, oznaczenie miejsca zamieszkania lub innego miejsca, o którym mowa w art. 37e § 1 pkt 1 i 2 Kodeks wyborczy, wskazanie, czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego, oznaczenie wyborów, których dotyczy zgłoszenie oraz numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wyborcy, o ile posiada. W zgłoszeniu wyborca, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, oświadcza o tym fakcie, a wyborca niepełnosprawny oświadcza o orzeczonym stopniu niepełnosprawności i ważności orzeczenia.

Wójt informuje wyborcę, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa transportu do lokalu, o godzinie transportu do lokalu w dniu głosowania, najpóźniej na 3 dni przed dniem głosowania. Wyborca, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego, może wycofać swoje zgłoszenie albo zrezygnować tylko z transportu powrotnego nie później niż na 2 dni przed dniem głosowania. Wycofanie zgłoszenia albo zrezygnowanie z transportu powrotnego może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej.

Ponadto, w dniu wyborów organizuje się bezpłatny gminny przewóz pasażerski dla wyborców ujętych w spisie wyborców w stałym obwodzie głosowania położonym na obszarze danej gminy, jeżeli w ramach tej gminy:

1) nie funkcjonuje w dniu wyborów publiczny transport zbiorowy, o którym mowa w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym albo

2) najbliższy przystanek komunikacyjny, o którym mowa w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, oddalony jest o ponad 1,5 km od lokalu wyborczego.

Przystanki komunikacyjne gminnego przewozu pasażerskiego powinny być ustalane w każdym mieście, osiedlu, wsi, osadzie, kolonii i przysiółku, w których mieszka co najmniej 5 wyborców ujętych w spisie wyborców w danym stałym obwodzie głosowania.

Informację o organizacji gminnego przewozu pasażerskiego – m.in. linię komunikacyjną tego transportu, ze szczególnym uwzględnieniem przystanków komunikacyjnych oraz godziny odjazdów z poszczególnych przystanków komunikacyjnych, podaje się do publicznej wiadomości przez umieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie w terminie najpóźniej do 10 dnia przed wyborami.

Materiały

Wzór wniosku
Wzór​_wniosku.docx 0.02MB
Oświadczenie o prognozowanej wysokości środków
Oświadczenie​_o​_prognozowanej​_wysokości​_środków.docx 0.02MB
Klasyfikacja budżetowa
Klasyfikacja​_budżetowa.pdf 0.81MB
Dodatkowe informacje ws. przewozu
Dodatkowe​_informacje​_ws​_przewozu.pdf 0.15MB
{"register":{"columns":[]}}