W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja w sprawie rekompensat w związku z zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych

19.06.2023

16 czerwca 2023 r. weszła w życie zmiana do ustawy z dnia 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej, która zakłada możliwość ubiegania się o rekompensaty w związku z czasowym zawieszeniem ruchu na przejściach granicznych. Od 9 listopada 2021 r. zawieszony jest bowiem ruch na drogowym przejściu granicznym Kuźnica Białostocka – Bruzgi, natomiast od 10 lutego 2023 r. na przejściu Bobrowniki – Bierestowica. Wnioski o rekompensatę można już składać do wojewody podlaskiego.

Informacja Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego

W przypadku zawieszenia ruchu na przejściu granicznym Kuźnica Białostocka – Bruzgi, rekompensata przysługuje za okres czasowego zawieszenia ruchu przypadający po dniu 1 stycznia 2023 r.

Wniosek o rekompensatę mogą złożyć:

  1. płatnicy składek w rozumieniu art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, niebędący jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie:

  • gastronomii,
  • wymiany walut,
  • sprzedaży detalicznej towarów w sklepach, na straganach i targowiskach,
  • świadczenia usług hotelarskich w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,
  • działalności agenta celnego oraz

2. rolnicy w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, świadczący usługi hotelarskie w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych,

którzy prowadzą działalność gospodarczą w tym zakresie lub świadczą te usługi hotelarskie na obszarze gminy, w której położone jest przejście graniczne, w którym czasowo zawieszono ruch i którzy spełniają warunki określone w przepisach ustawy.

Sposoby wyliczenia rekompensaty

Rekompensata ustalana jest na wniosek. Wybór sposobu wyliczenia rekompensaty należy do wnioskodawcy. Może być ustalona jako wysokość:

1) 65% średniego miesięcznego przychodu płatnika składek lub rolnika, uzyskanego z prowadzonej przez niego działalności lub ze świadczenia usług hotelarskich na obszarze gminy, w której położone jest przejście graniczne, na którym czasowo zawieszono ruch, w okresie wybranych 3 z 6 miesięcy kalendarzowych bezpośrednio poprzedzających zawieszenie tego ruchu, albo

2) odpowiadająca kwocie minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, obowiązującego w miesiącu kalendarzowym, za który przysługuje rekompensata, za:

a) każdego ubezpieczonego zgłoszonego do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych i pozostającego w tych ubezpieczeniach w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje rekompensata i wykonującego umowę będącą podstawą zgłoszenia do ubezpieczenia na terenie gminy, w której położone jest przejście graniczne, na którym czasowo zawieszono ruch – w przypadku płatnika składek,

b) rolnika, małżonka tego rolnika oraz jego każdego domownika w rozumieniu art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, którzy pomagają mu w świadczeniu usług hotelarskich w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, jeżeli podlegają ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu w ostatnim dniu miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje rekompensata.

Rekompensata może być udzielona maksymalnie trzykrotnie w oparciu o przychód oraz maksymalnie dziewięciokrotnie w oparciu o liczbę zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego.

Rekompensata przysługuje jedynie za miesiące kalendarzowe, w których obowiązywało czasowe zawieszenie ruchu na przejściu granicznym. Za ten sam miesiąc kalendarzowy rekompensata przysługuje wyłącznie w jednej wysokości.

Terminy

Wniosek o rekompensatę należy złożyć nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym upłynął ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który przysługuje rekompensata, jednakże sześciomiesięczny termin na złożenie wniosku za okres od stycznia 2023 r. – w przypadku przejścia granicznego Kuźnica Białostocka – Bruzgi i za okres od lutego 2023 r. – w przypadku przejścia granicznego Bobrowniki – Bierestowica, do 16 czerwca 2023 r. liczony jest od daty 16 czerwca 2023 r.

Szczególne przypadki

Ww. ustawa zakłada również, że wojewoda, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może przyznać rekompensatę również innym płatnikom składek w rozumieniu art. 4 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, niebędącym jednostką budżetową lub samorządowym zakładem budżetowym, oraz rolnikom w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, którzy prowadzą działalność na obszarze powiatu, w którym położone jest przejście graniczne, w którym czasowo zawieszono ruch, gdy okoliczności mające związek z czasowym zawieszeniem ruchu na przejściu granicznym, a zwłaszcza poziom strat, utraconych korzyści lub ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności.

Ogłoszenie w BIP dot. rekompensat dla przedsiębiorców i rolników

Ogłoszenie w BIP dot. rekompensat na zasadach słuszności

{"register":{"columns":[]}}