W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. Adama Dobrońskiego

27.04.2023

Popularyzator historii Białegostoku i regionu, autor wielu publikacji naukowych, od lat związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Profesor Adam Dobroński świętował w czwartek (27.04) jubileusz 50-lecia pracy naukowej. Uroczystość odbyła się na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB i była połączona z promocją trzech publikacji. Wzięli w niej udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i wicewojewoda Bogusława Szczerbińska.

Jubileusz 50-lecia pracy naukowej prof. Adama Dobrońskiego

Podczas uroczystości głos zabrali: dziekan Wydziału Historii i Stosunków Międzynarodowych UwB dr hab. Tomasz Mojsik, uczniowie profesora, przedstawiciele środowiska historycznego, zaproszeni goście, jak i sam Jubilat. Wojewoda oraz wicewojewoda również przekazali najlepsze życzenia i pogratulowali dotychczasowej pracy skoncentrowanej głównie na historii województwa podlaskiego.

Elementem jubileuszu była promocja trzech publikacji:

  • najnowszej pracy profesora Dobrońskiego pt. "Szkice i gawędy o białostockim Podlasiu",
  • okolicznościowego 30. numeru „Studiów Podlaskich” oraz
  • książki pt. "Drogi do dojrzałości. Uniwersytet w Białymstoku między nauką, kulturą a życiem społecznym".

Profesor Adam Czesław Dobroński jest popularyzatorem historii Białegostoku i regionu. Jego zainteresowania badawcze to historia ziem północno-wschodnich Polski XIX-XX w. oraz historia wojskowości, a także losy Polaków poza granicami Polski.

Jest członkiem wielu towarzystw naukowych. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1999) oraz izraelskim Medalem 60-lecia zakończenia II Wojny Światowej (2005). W 2011 otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Ostrów Mazowiecka, z którego pochodzi.

Z Uniwersytetem w Białymstoku był związany od 1972 roku. Pełnił m.in. funkcję dyrektora i przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Historii oraz dziekana i prodziekana Wydziału Humanistycznego (w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku). Dzięki jego staraniom w Bibliotece Uniwersyteckiej powstała ekspozycja Gabinetu Prezydenta Kaczorowskiego. Profesor Dobroński jest honorowym kustoszem tego Gabinetu.

źródło: UwB

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}