W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja o przyszłości polskiego rolnictwa

31.03.2022

O przyszłości polskiego rolnictwa w kontekście kluczowych zmian w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 mówili w czwartek (31.03) uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Gośćmi honorowymi byli Janusz Wojciechowski – komisarz UE ds. rolnictwa i rozwoju wsi oraz Henryk Kowalczyk – wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi. W wydarzeniu wziął również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Konferencja o przyszłości polskiego rolnictwa

- Myślę, że wielu rolników czuje niepewność w sprawie przyszłej polityki rolnej, która wynika również z różnych głosów na temat wdrożenia zielonego europejskiego ładu w rolnictwie i jego skutków. Są obawy, czy nie spadnie produkcja rolna, jak nasze bezpieczeństwo żywnościowe pod tym względem będzie zachowane. To również czas innych problemów w rolnictwie - ogromnych cen nawozów, sposobów rekompensaty tych cen, ceny paliw, a wszystko to w kontekście jeszcze wojny w Ukrainie. Dlatego myślę, że ta konferencja przyciągnęła tylu zainteresowanych - mówił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Minister zaznaczył, że rolnictwo województwa podlaskiego opiera się głównie na produkcji mleka, a ten rynek jest stabliny głównie dzięki temu, że przetwórstwo jest w "polskich rękach". Poinformował, że polski rząd podejmuje starania, aby taka sytuacja była w kraju powszechna, kierując do rolników odpowiednie programy wsparcia.

Uczestnicy konferencji w Operze i Filharmonii Podlaskiej poznali założenia Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027 oraz kierunki jej realizacji. Omówili najważniejsze kwestie dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu oraz poznali definicje ekoschematów.

- Europejski Zielony Ład to nie jest tragedia tylko konieczność przyjęcia pewnych rozwiązań i przygotowania się do wniosków. Na pewno złe jest to, że Polska ma mniejsze dopłaty niż inne państwa, czyli warunki funkcjonowania Wspólnej Polityki Rolnej są podobne do poprzednich. Mimo kryzysu z Ukrainą, Polsce ani Unii Europejskiej w tym momencie nie grozi brak żywności - informował europoseł Krzysztof Jurgiel.

Podczas paneli dyskusyjnych, w których brali udział parlamentarzyści oraz przedstawiciele instytucji zajmujących się rolnictwem, omówiono Krajowy Plan Strategiczny oraz kwestie związane z rolnictwem węglowym i gospodarką wodną, a także zagadnienie ubezpieczenia w rolnictwie w kontekście zmian klimatycznych.

- W imieniu rolników chciałbym podziękować za konferencję, podczas której otrzymaliśmy pełną wiedzę o tym, co przed nami. (...) Dzięki temu będziemy mogli się przygotować, wyprzedzić fakty, by robić najważniejszą rzecz, czyli żywność, która będzie zdrowia i bezpieczna - zapewniał Witold Szmulewicz - prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Marszałek Artur Kosicki przedstawił innowacyjny projekt, jaki zamierza w niedalekiej przyszłości realizować województwo podlaskie. To Ekosystem Innowacji Dolina Rolnicza 4.0, którego celem jest rozwój ekologicznego innowacyjnego rolnictwa wykorzystującego najnowocześniejsze technologie.

Wizytę wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka zakończyło spotkanie z Podlaskim Porozumieniem Rolniczym, w którym wziął również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}