W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs Krajowej AgroLigi 2020 rozstrzygnięty. Wśród laureatów rolnicy i firma z Podlaskiego

02.07.2021

Rodzina Zarębów z Jastrzębki Młodej (gmina Śniadowo) zdobyła tytuł Krajowego Mistrza AgroLigi 2020 w kategorii Rolnicy, a wśród firm wicemistrzem została firma AgroTechnik Wojciecha Dzięgielewskiego ze Stawisk. Nagrody laureatom konkursu wręczył w piątek (2.07) prezydent Andrzej Duda w ogrodach Pałacu Prezydenckiego podczas uroczystej gali podsumowującej. Wziął w niej również udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Laureaci z województwa podlaskiego

- Czynicie Państwo polskie rolnictwo nowocześniejszym, budujecie potencjał polskiego rolnictwa. To Państwo pokazujecie innym, że można; przyczyniacie się do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu - zwrócił się do laureatów Konkursu AgroLiga 2020 prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystej gali w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, w której wzięła udział również pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, prezydent wręczył cztery Złote Krzyże Zasługi osobom zasłużonym w działalności na rzecz rozwoju rolnictwa w Polsce. Wśród nich był Józef Remisiewicz - właściciel firmy TRANS-ROL w miejscowości Kruszewo-Wypychy w Podlaskiem - autoryzowanego dystrybutora polskich nawozów mineralnych Grupy Azoty, Anwil Grupa Orlen, melasowanych wysłodków Tofi oraz pasz.

Prezydent Andrzej Duda przekazał równiez listy gratulacyjne oraz pamiątkowe puchary wszystkim lauratom konkursu AgroLiga 2020. Wśród nich byli również rolnicy i przedsiębiorcy z województwa podlaskiego - rodzina Zarębów z Jastrząbki Młodej oraz Wojciech Dzięgielewski - wsłaściciel firmy Agrotechnik ze Stawisk. Sukcesu odniesionego w konkursie pogratulował rolnikom z regionu również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W uroczystości uczestniczyli sekretarz stanu w KPRP Adam Kwiatkowski i przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Jan Krzysztof Ardanowski, a także prezes ARiMR Halina Szymańska, p.o. dyrektora generalnego KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola i prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik. 

Państwo Zarębowie - Krajowi Mistrzowie AgroLigi 2020 - prowadzą gospodarstwo rodzinne w miejscowości Jastrząbka Młoda (gmina Śniadowo, powiat łomżyński). Jest ono przykładem tego, jak własną, ciężką pracą można dojść do doskonałych wyników. Podstawy gospodarstwa stworzyli rodzice Dariusza Zaręby, który przejął je, mając 18 lat. Systematycznie powiększał i wyspecjalizował w chowie bydła mlecznego. W 2004 roku wybudował nową oborę na 120 krów dojnych, ale nie była to ostatnia inwestycja.

W rozwój gospodarstwa zaangażował się również najstarszy syn pana Dariusza, który dzięki dotacji z programu Młody Rolnik razem z rodzicami wybudował największą oborę w powiecie łomżyńskim. Dziś dwupokoleniowa rodzina prowadzi największe w powiecie gospodarstwo o powierzchni blisko 300 hektarów, w którym utrzymuje 590 krów dojnych oraz młodzież i cielęta - razem 900 sztuk. Gospodarstwo uzyskuje bardzo dobre wyniki produkcyjne - wydajność sprzedanego mleka przekracza 10 tys. litrów od krowy, a plony kukurydzy, zielonek i zbóż z 290 ha wystarczają na wykarmienie stada i gromadzenie zapasów.

Wicemistrzem Krajowym w kategorii Firma zostało przedsiębiorstwo Wojciecha Dzięgielewskiego Agrotechnik ze Stawisk, które zatrudnia około 60 osób. Firma istnieje od 1997 roku. Zajmuje się kompleksową obsługą branży rolniczej z zakresu sprzedaży i serwisu maszyn i urządzeń technicznych. Współpracuje z producentami najlepszego sprzętu rolniczego na świecie, stale dostosowuje się do potrzeb nowoczesnego rolnictwa. Agrotechnik ma również oddziały w Przasnyszu, Mrągowie oraz Brańsku. Sprzedaje m.in.: ciągniki, kombajny, sieczkarnie, maszyny uprawowe, zielonkowe, prasy, ładowarki, ładowacze, wozy paszowe. Ważną częścią działalności jest eksport sprzętu rolniczego do krajów Europy Zachodniej.

Konkurs AgroLiga jest organizowany od 1993 roku. Od 2008 roku Honorowy Patronat na Galą AgroLigi sprawuje Prezydent RP. Laureaci konkursu, zarówno szczebla krajowego, jak i wojewódzkiego, stają się symbolem przedsiębiorczości i gospodarności w polskim rolnictwie oraz agrobiznesie.

Pełna lista laureatów konkursu jest na oficjalnej stronie Prezydenta RP.

Zdjęcia (6)