W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konsultacje "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia" - zapisz się już dziś!

01.10.2021

Młodzi mieszkańcy województwa podlaskiego będą mieli okazję włączyć się w tworzenie "Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia". We wtorek (5.10) odbędą się regionalne konsultacje online wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Zapisy trwają do 4 października, do godz. 12.

Zabierający głos w trakcie konferencji minister Adam Andruszkiewicz

- Ważne jest, aby uczniowie, studenci powiedzieli, czego potrzebują, jakie mają spojrzenie, co im się może nie podoba, co chcieliby zmienić, jaki mają pomysł na Polskę ich marzeń. Wiadomo, że chodzi o sprawy dla nich ważne, jak edukacja, rynek pracy, potrzeby mieszkaniowe – chcemy usłyszeć na ten temat głos młodego pokolenia – mówił w piątek (1.10) na konferencji prasowej wicewojewoda podlaski Tomasz Madras.

Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski. Trwają od lutego, a ich inicjatorem jest pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Piotr Mazurek.

- Do tej pory konsultacje odbyły się w ośmiu województwach, wzięło w nich udział ok. 10 tys. młodych ludzi. Zdiagnozowaliśmy kilka tysięcy potrzeb, oczekiwań, opracowaliśmy wiele rozwiązań, które będą przedmiotem dalszych prac w toku przygotowywania strategii polityki polskiej na rzecz młodego pokolenia - mówił Piotr Mazurek.

Konsultacje odbywają się w sześciu głównych obszarach tematycznych: edukacja i szkolnictwo wyższe, rynek pracy i przedsiębiorczość, społeczeństwo obywatelskie i kultura, polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa, zdrowie i sport oraz ekologia i klimat.

- Bardzo dobrze, że nie są to konsultacje skierowane tylko do osób już zrzeszonych, ale także do tych, które jeszcze do żadnej organizacji nie należą, ale interesują się naszym życiem publicznym. To także dobra szkoła demokracji, bo pokazuje, że już na tym etapie życia - wchodzenia w dorosłość - można mieć wpływ na to, co się dzieje w kraju - mówił wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.

Konsultacje dla województwa podlaskiego rozpoczną się 5 października o godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod adresem: https://strategiadlamlodych9.webankieta.pl/.

- Mamy w województwie podlaskim bardzo aktywną młodzież, która na pewno gremialnie będzie chciała wziąć udział w konsultacjach. Wypracowanie wspólnie strategii jest bardzo ważne - pokazuje, że rząd Prawa i Sprawiedliwości chce rozmawiać z młodym pokoleniem i wsłuchuje się w jego głos - pokreślał sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Adam Andruszkiewicz.

Do udziału w wojewódzkich konsultacjach zachęcała również podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, która zaproszenie przekazała dyrekcjom szkół w regionie, inicjatywę wsparli również obecni na konferencji prasowej przedstawiciele młodzieży z województwa podlaskiego, którzy już wypełnili formularz zgłoszeniowy.

- To bardzo ciekawa inicjatywa, która pozwala młodym osobom na pokazanie swojego punktu widzenia oraz opracowanie rozwiązań pewnych problemów. Przez długi czas obszar polityki młodzieżowej był bardzo mocno zaniedbywany, dobrze, że się to zmienia - mówił Łukasz Sołowiej.

Zapisy na konsultacje trwają do poniedziałku (4.10), do godz. 12. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}