W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla Klaudiusza Wesołka

08.02.2021

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski przekazał w poniedziałek (8.02) Klaudiuszowi Wesołkowi Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski nadany postanowieniem Prezydenta RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla Klaudiusza Wesołka

Klaudiusz Wesołek urodził się 11 IV 1968 w Gdańsku. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego oraz studiów podyplomowych na Universitas Istropolitana w Bratysławie oraz University of Washington w Seattle (1997).

Od 1985 roku był członkiem Federacji Młodzieży Walczącej w III LO w Gdańsku, współorganizatorem tzw. przerw milczenia, kolporterem podziemnych wydawnictw, m.in. pisma „Monit”. Od 1986 r. był uczestnikiem Ruchu Wolność i Pokój, redaktorem pisma „A Cappella”.

Wiosną 1988 roku współorganizował happening „Topienie Marzanny” (symbolizującej gen. Wojciecha Jaruzelskiego); został zatrzymany, przetrzymywany w Areszcie Śledczym w Gdańsku; w V i VIII 1988 z innymi członkami WiP i Federacji Młodzieży Walczącej organizował Grupy Pomocy Strajkowej dla robotników Stoczni Gdańskiej im. Lenina, drukował ulotki, plakaty, zaopatrywał stoczniowców w żywność.

W 1988 r. współzałożył Klub Więźnia Granic. 11 XI 1988 r. z W. Błażkiem zorganizował demonstrację w urzędzie paszportowym pn. „Paszport dla każdego”; zatrzymany na 48 godz., skazany przez kolegium ds. wykroczeń na 30 dni prac społecznych, po zignorowaniu tej kary skazany na 15 dni więzienia. W VI 1988 współtworzył (z Januszem i Cezarym Waluszkami, Wojciechem Mazurem, Krzysztofem Galińskim) manifest Międzymiastówki Anarchistycznej „Ruch Anarchistyczny – tak!”, przez krótki okres był działaczem MA.

W latach 1989-1990 działał w NZS na Uniwersytecie Gdańskim, był członkiem Komisji Międzyuczelnianej, redaktorem pisma „Albo”. W 1991 współzałożył Wolny Syndykat Studentów, był redaktorem pisma „Via Spei”. Został nagrodzony odznaką Zasłużony Działacz Kultury (2001) oraz medalem Za Udział w Strajku 1988 (2008).

źródło: Encyklopedia Solidarności

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}