W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy na Politechnice Białostockiej

17.03.2022

Politechnika Białostocka wspólnie z Fundacją DIALOG uruchamia bezpłatne kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki przed konfliktem zbrojnym. Zajęcia skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzone będą popołudniami i w weekendy na terenie Politechniki Białostockiej przez nauczycieli-ochotników. Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras podczas czwartkowej (17.03) konferencji prasowej zapewnił o wsparciu tych działań.

Kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy na Politechnice Białostockiej

Głównym celem kursów jest nauczanie komunikacyjne i przekazanie podstaw języka polskiego, co z pewnością ułatwi obywatelom Ukrainy codzienne funkcjonowanie w Polsce.

– Komunikacja to podstawowa potrzeba każdego imigranta, chęć bycia zrozumianym i wypowiadania swoich potrzeb - potwierdza Julija Kościna, asystentka cudzoziemca z Fundacji Dialog. - Zanim pojawiło się ogłoszenie, już mamy 60 chętnych w różnym wieku – odkąd współpracuję z Dialogiem zawsze słyszę to pytanie – gdzie mogę się uczyć języka polskiego? - mówi.

W realizację inicjatywy z ramienia Uczelni zaangażowało się Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej oraz Studium Języków Obcych. Zaplecze organizacyjne zapewnia Fundacja na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej.

– Kiedy nasi znajomi goszczący obywateli Ukrainy zaczęli przekazywać ich pytania o możliwość nauki języka polskiego, zaczęliśmy się zastanawiać w jaki sposób możemy pomóc – mówi Tomasz Buczkowicz, wicedyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej, także z Fundacji na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej. – Skontaktowaliśmy się z Fundacją Dialog, która podjęła się realizacji zadania zbierania grup osób chętnych na te kursy, bo ma bezpośredni kontakt z uchodźcami. My, jako Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej za zgodą pani Rektor, postanowiliśmy udostępnić przestrzeń w naszym liceum na takie kursy, które mogłyby się odbywać popołudniami oraz jako Fundacja na rzecz rozwoju Politechniki Białostockiej zaplecze organizacyjne - dodaje.

Kurs nie będzie certyfikowany i zaawansowany - chodzi o bycie komunikatywnym w codziennych sytuacjach. Przewidziany jest na około 20 godzin bardzo intensywnych zajęć.

– Mamy już grupę nauczycieli ochotników, którzy bezpłatnie podjęli się zadania poprowadzenia takich kursów – zdradza Tomasz Buczkowicz. – To ludzie z bardzo różnym doświadczeniem – glottodydaktyce, nauczyciele języka polskiego, ale również nauczyciele języków obcych.

Inicjatywę Politechniki Białostockiej wsparła Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży.

– Współpracujemy ze wszystkimi szkołami oraz z egzaminatorami z wszystkich przedmiotów objętych ocenianiem zewnętrznym, w tym również z nauczycielami języka polskiego – przypomina dr Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. – Skierowałam już do nich swoją prośbę, by włączyli się w tę akcję za pomocą naszych sprawdzonych kanałów komunikacyjnych - mówi.

Informacja o kursie językowym dotrze również przez Podlaski Urząd Wojewódzki, który prowadzi punkt informacyjny i infolinię dla osób z Ukrainy.

– W prowadzonych przez nas ośrodkach uchodźcy pytają o zasady i możliwość znalezienia pracy, uregulowania swojego pobytu, a także nauki języka polskiego ponieważ chcą tutaj normalnie funkcjonować i chcą być jak najbardziej samodzielne – potwierdził dr Tomasz Madras, I wicewojewoda podlaski.  – Dzięki szybkiemu działaniu inicjatorów tego kursu, plakaty informujące o możliwości nauki języka polskiego już dziś rano znalazły się w naszym punkcie informacyjnym i będziemy tę informację przekazywać również na infolinii, w ośrodkach dla uchodźców i wszędzie tam,  gdzie będzie to możliwe - mówił wicewojewoda.

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki poinformował, że już tej chwili w szkołach i przedszkolach na terenie miasta jest ponad 440 dzieci młodzieży, dwa dni temu to było 330 uczniów, więc konieczność nauki języka polskiego jest nieunikniona.

Zapisy do udziału w kursach, dzięki nawiązanej współpracy, przeprowadzi Fundacja DIALOG.

– Już teraz zgłaszają się osoby w bardzo różnym wieku – przyznaje Marcin Kruhlej, Wiceprezes Zarządu Fundacji Dialog.

W realizację przedsięwzięcia zaangażował się również Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Instytucje udzielają wsparcia m.in.  w zakresie poszukiwania nauczycieli-ochotników do prowadzenia zajęć oraz upowszechniają informacje o kursach.

Nauczyciele będą dysponowali materiałami dydaktycznymi, które przekazało krakowskie wydawnictwo językowe PROLOG Publishing.

KONTAKT I ZAPISY NA KURS

Fundacja DIALOG
ul. Ks. Adama Abramowicza 1
15-872 Białystok
godziny otwarcia 9-17
e-mail: ukraina@fundacjadialog.pl
tel.: +48 85 742 40 41, +48 664 765 111

Jeśli przyjęliście pod swój dach obywateli Ukrainy bądź znacie osoby, które udzieliły takiego wsparcia – przekażcie im tę informację. Niech każdy z obywateli Ukrainy dowie się, że może nieodpłatnie poznać podstawy języka polskiego, by czuć się u nas jeszcze lepiej.

żródło: Politechnika Białostocka

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}