W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Las Bacieczki: 80. rocznica mordu na polskiej ludności zamieszkującej Białostocczyznę

10.07.2023

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda podlaski Tomasz Madras oddali w poniedziałek hołd białostoczanom zamordowanym 80 lat temu w lesie Bacieczki. W tym miejscu - 10 lipca 1943 roku - Niemcy przeprowadzili pierwszą egzekucję na mieszkańcach Białegostoku.

Las Bacieczki: 80. rocznica mordu na polskiej ludności zamieszkującej Białostocczyznę

Rocznica jednej z najdotkliwszych zbrodni nazistowskich Niemiec na terenie naszego regionu była obchodzona, jak co roku, w miejscu straceń w lesie Bacieczki.

Z okazji 80. rocznicy mordu, przy pomniku zaprojektowanym przez białostockiego rzeźbiarza Jerzego Grygorczyka, zebrały się rodziny pomordowanych, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras oraz przedstawiciele władz samorządowych i patriotycznych stowarzyszeń. Obecni byli także organizatorzy wydarzenia: Andrzej Bieluczyk - Stowarzyszenie Grupa Wschód oraz Dyrektor białostockiego Oddziału IPN dr Marek Jedynak.

Uroczystości rozpoczęte mszą święta w intencji ofiar obu totalitaryzmów Rosji sowieckiej i hitlerowskich Niemiec. Na koniec obchodów wojewoda i wicewojewoda podlaski, w miejscu kaźni mieszkańców Białegostoku sprzed 80 lat, złożyli kwiaty oraz znicze.

Jak poinformował Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupa Wschód, była to zorganizowana akcja okupantów w celu wyeliminowania polskiej elity z życia, by ta nie współpracowała z podziemiem. W lipcu 1943 r. Niemcy zamordowali m.in. nauczycieli, urzędników, lekarzy i prawników.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}