W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Medale Pro Patria dla osób pielęgnujących pamięć o Sybirakach

13.02.2022

Synowie i wnuk Sybiraków oraz współautorka filmu o tematyce wywózek uhonorowani zostali w niedzielę (13.02) medalami „Pro Patria”. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył je podczas uroczystości upamiętniających 82. rocznicę pierwszej masowej deportacji, które odbyły się w Podgórzu koło Łomży.

Wojewoda Bohdan Paszkowski gratuluje jednej z wyróżnionych osób

Medal "Pro Patria" w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przyznawany jest przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Podczas niedzielnych uroczystości w Podgórzu odznaczenie otrzymali: Magdalena Wasik – nauczycielka historii w Nowogrodzie i współautorka filmu dokumentalnego „Przeżyć Sybir”, który IPN rekomenduje jako pomoc naukową do szkół, synowie Sybiraka: Józef i Tadeusz Babiel oraz wnuk – Mariusz Chrzanowski.

Rocznicowa uroczystość w Podgórzu rozpoczęła się od mszy świętej. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem ofiar Sybiru, znajdującym się przed Biblioteką Publiczną Gminy Łomża, po czym w jej siedzibie odbyło się spotkanie poświęcone Sybirakom.

Pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir odbyła się 10 lutego 1940 roku. Następne trzy akcje deportacyjne rozpoczęły się kolejno 13 kwietnia i 29 czerwca 1940 roku oraz 20 czerwca 1941 roku. Tylko z Podgórza wywieziono 180 osób. Z całej Gminy Łomża mogło to być nawet 850 osób, a z terenów okupowanej przez Rosjan Polski co najmniej setki tysięcy.

- Te i późniejsze represje dotknęły milionów Polaków. Niektórzy z nich zmarli już podczas wielotygodniowej drogi na Syberię, inni pozostali tam. A ci, którzy wrócili, nie mogli o tym opowiadać nawet w gronie rodziny, ponieważ ta historia po 1945 r. była przemilczana lub zakłamywana. Dlatego teraz powinniśmy o nich pamiętać, żeby oddać im hołd i uczyć o tym przyszłe pokolenia – powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Na podst. Gmina Łomża

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}