W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzypokoleniowy Dzień Aktywności

25.02.2020

Pokazać seniorom, że są ważni i potrzebni, a ich doświadczenie przekazywane młodemu pokoleniu – bezcenne. Taki był główny cel Międzypokoleniowego Dnia Aktywności, który po raz pierwszy zorganizowali: Podlaski Urząd Wojewódzki, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Międzypokoleniowy Dzień Aktywności

W Międzypokoleniowym Dniu Aktywności wzięły udział reprezentacje wszystkich grup wiekowych. Na scenie zaprezentowały się przedszkolaki, na widowni zasiadła młodzież szkolna oraz seniorzy – niektórzy również zachwycili publiczność talentem wokalnym. W przygotowanie atrakcji dla uczestników zaangażowali się dorośli – przedstawiciele wielu instytucji.

- Naszym obowiązkiem jest, aby ta więź międzypokoleniowa była podtrzymywana, tak, aby seniorzy mieli poczucie, że są ważną, istotną i aktywną grupą społeczną, która ma służyć temu, aby nasze społeczeństwo się rozwijało. Ich rola będzie coraz większa, bowiem seniorów przybywa - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i dodał, że obecnie w województwie osób powyżej 60. roku życia jest blisko 300 tysięcy.

Łączyć dwa pokolenia

Międzypokoleniowy Dzień Aktywności odbył się we wszystkich województwach – centralne obchody z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego zaplanowano w Żyrardowie. W pięciu regionach pojawiło się kierownictwo ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. Do Białegostoku przyjechał wiceminister Kazimierz Kuberski.

- Idea Międzypokoleniowego Dnia Aktywności jest bardzo prosta - ma łączyć dwa pokolenia: najmłodszych i najstarszych. Przekazywanie wiedzy, doświadczenia osób starszych tym najmłodszym jest bardzo cenne i to wspieramy, bo to są te dwie grupy, który my, jako rząd, jako ministerstwo rodziny i polityki społecznej wspieramy i chcemy im jak najbardziej pomagać – powiedział wiceminister.

Polityka senioralna

Polityka senioralna polskiego rządu to cały wachlarz rozwiązań oparty na trzech filarach: bezpieczeństwa finansowego seniorów (waloryzacja świadczeń, tzw. trzynasta emerytura), aktywności osób starszych - program Senior plus, w ramach którego powstają kluby seniora i domy dziennej opieki, program Aktywności Społecznej Osób Starszych (ASOS), który pozwala organizacjom pozarządowym na realizację projektów skierowanych do seniorów oraz program opieki nad najbardziej dostojnymi wiekowo seniorami (Opieka 75 plus).

- Widać coraz większą aktywność w korzystaniu z tych ministerialnych programów - rozwijają się kluby seniora, obecnie jest ich ponad 30 w całym regionie. Ważną kwestią jest też, aby środowiska się samoorganizowały i korzystały z tych możliwości - mówił wojewoda.

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}