W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadanie sztandaru 18. Łomżyńskiemu Pułkowi Logistycznemu

03.09.2021

- 18. Dywizja Zmechanizowana rośnie w siłę. Kiedy 2 lata temu, tu, w tym miejscu, informowałem opinię publiczną o decyzji w sprawie sformowania 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, byliśmy na początku naszej drogi - wspominał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. W piątek (3.09), w przededniu drugiej rocznicy powołania, łomżyński pułk otrzymał swój sztandar. W uroczystości jego nadania uczestniczył wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Nadanie sztandaru 18. Łomżyńskiemu Pułkowi Logistycznemu

Proces tworzenia, formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczął się w 100. rocznicę odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości. W międzyczasie 18. Dywizja Zmechanizowana została zcertyfikowana, więc jest już gotowa do tego, żeby bronić naszej ojczyzny. I dziś dopełniamy, zwieńczamy ten proces poświęceniem i nadaniem sztandaru jednej z jednostek 18. Dywizji, a więc 18. Pułkowi Logistycznemu

- mówił minister obrony narodowej.

Jednostka otrzymała sztandar na wniosek szefa MON. Został ufundowany przez społeczny komitet fundatorów. Major Daniel Mazur odczytał w akcie jego nadania, podpisanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, że jest znakiem uosabiającym Rzeczpospolitą Polską, symbolem najwyższych wartości, sławy wojennej i tradycji oraz wierności, honoru, męstwa, których ojczyzna wymaga od swych żołnierzy. Rodzicami chrzestnymi sztandaru zostali wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska oraz prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

Wojsko Polskie rozrasta się. Z roku na rok przybywa żołnierzy. Dlaczego? Żeby nasza ojczyzna była bezpieczna, żeby Polska mogła się rozwijać. Od 2015 roku, staraniem prezydenta oraz rządu Prawa i Sprawiedliwości, wojsko polskie konsekwentnie się zbroi. Jesteśmy świadomi zagrożeń, widzimy co się dzieje na granicy z Białorusią. Mamy do czynienia z hybrydowym atakiem na naszą ojczyznę. Jaka jest skuteczna, jedyna odpowiedź? Otóż taka oto, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze, wyposażone w nowoczesny sprzęt i musi być rozlokowane we wschodniej części naszego kraju

- podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

Uroczystości zainaugurowało nabożeństwo w intencji żołnierzy pułku w łomżyńskiej katedrze. Mszy świętej przewodniczył biskup pomocniczy Tadeusz Bronakowski. W dalszej części, w towarzystwie kapłanów reprezentujących polowe ordynariaty - katolicki, ewangelicki i prawosławny, dokonał poświęcenia sztandaru.

W symbolicznym wbijaniu gwoździ w drzewce sztandaru uczestniczyli kolejno: minister Mariusz Błaszczak, generał dywizji Dariusz Pluta reprezentujący szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, pułkownik Ludwik Zalewski reprezentujący fundatorów, Maria Dziekońska i Mariusz Chrzanowski, generał dywizji Jarosław Gromadziński - dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, a także pułkownik Paweł Gałązka - dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego im. gen. Mariana Raganowicza.

Społeczny komitet, który przyczynił się do ufundowania sztandaru, reprezentuje wszystkich, którym nie są obce słowa "Bóg, honor, ojczyzna". Dla nas, żołnierzy, sztandar to wyjątkowy symbol. Uczynimy wszystko, aby być godnymi spadkobiercami tradycji i historii 33. Pułku Piechoty, a sztandar dzisiaj otrzymany będzie zobowiązaniem wobec społeczeństwa, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, to krwi własnej, ani życia szczędzić nie będziemy dla naszej ukochanej ojczyzny

- powiedział płk Paweł Gałązka.

Ostatnim, aczkolwiek najistotniejszym punktem wydarzenia było przekazanie przez "rodziców chrzestnych" sztandaru 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego szefowi MON. Minister Błaszczak wręczył go następnie pułkownikowi Pawłowi Gałązce, a ten swoim żołnierzom tworzącym poczet sztandarowy. Oni z kolei przedefilowali przed frontem pododdziałów pułku, reprezentantów OT oraz grupami rekonstrukcyjnymi.

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski, parlamentarzyści, samorządowcy, reprezentanci instytucji i organizacji, kombatanci.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}