W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14.06.2021

- Miejmy nadzieję, że te straszne czasy, ta forma niszczenia jednych narodów przez drugie, już nigdy się nie powtórzą. Pamiętać o tej historii - to nasz obowiązek - powiedział w dniu 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Oddając hołd pomordowanym, złożył kwiaty wraz z przedstawicielami białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w trzech miejscach pamięci. Wziął również udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy na budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie Niemcy przetransportowali do obozu w Auschwitz grupę 728 Polaków, między innymi żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy masowy transport więźniów do nowo założonego obozu. Dzień ten uznawany jest za początek działalności obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W 2006 r. Sejm złożył hołd pamięci ofiar wszystkich nazistowskich zbrodni i ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W uchwale przywołano nazwiska posłów na Sejm z czasów II Rzeczypospolitej, którzy w Auschwitz stracili życie. W 2015 roku Izba, jak podkreślili posłowie, „w imię prawdy historycznej”, zmieniła nazwę święta. Od tamtej pory 14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Nowa nazwa jednoznacznie wskazuje sprawców zbrodni popełnianych na terytorium okupowanej Polski.

- Żyjemy w takich czasach, kiedy z jednej strony następuje zatarcie pamięci, z drugiej próby tworzenia nowej wersji historii. Stąd też jako naród szczególnie dotknięty II wojną światową, który poniósł ogromne straty ludzkie i materialne, musimy o tej historii pamiętać, a jej ważną częścią są właśnie obozy koncentracyjne - mówi wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Białostockie miejsca pamięci

Aby uczcić pamięć pomordowanych w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wraz z przedstawicielami oddziału IPN w Białymstoku złożyli kwiaty pod pomnikiem na cmentarzu Farnym w Białymstoku poświęconym matkom i dzieciom ofiarom obozów koncentracyjnych i eksperymentów medycznych oraz pod pomnikiem bł. ojca Maksymiliana Kolbego, który w 1941 roku trafił do Auschwitz, gdzie dobrowolnie ofiarował swoje życie za nieznanego mu mężczyznę. Jego pomnik w 2007 roku stanął przy parafii pw. błogosławionego w Białymstoku.

Trzecim miejscem pamięci było VI Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku. Tu delegacja złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą księdza Stanisława Hałkę, ofiarę Auschwitz - dyrektora pierwszego polskiego gimnazjum w Białymstoku i tymczasowego burmistrza stolicy województwa.

W hołdzie leśnikom i ich rodzinom

W Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady wojewoda podlaski wziął również udział w uroczystości odsłonięcia tablicy na siedzibie Regionalej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Upamiętnia ona leśników i ich rodziny, którzy zginęli w niemieckich obozach. W tym samym miejscu od dziś można również oglądać wystawę IPN "Niemieckie Obozy Zagłady".

Zdjęcia (17)

{"register":{"columns":[]}}