W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego prawie gotowa

26.05.2020

W sierpniu do nowej siedziby ma się przeprowadzić Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku. Zakończyła się jej budowa, obiekt może być już użytkowany, trwa podłączanie infrastruktury teletechnicznej - poinformował we wtorek (26.05) wojewoda podlaski podczas wizytacji budynku.

Wizyta w nowej siedzibie CPR w Białymstoku

Nowy budynek, w którym będzie mieściło się Centrum Powiadamiania Ratunkowego, znajduje się przy ul. Szosa Baranowicka 35 w Białymstoku. Zgodnie z planem, w sierpniu przeniesie się tam ponad 40 pracowników CPR - operatorów numeru 112, którzy odbierają połączenia, a następnie podejmują decyzje o uruchomieniu akcji ratunkowej.

- Wszyscy wiemy, jak odpowiedzialne i ważne jest to zadanie, dlatego bardzo się cieszę, że zarówno na terenie naszego województwa, jak i całego kraju, następuje taka akcja wzmacniania służb ratunkowych i powiadamiania ratunkowego. Mogliśmy uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa w znacznej kwocie 10 mln zł, które pozwoliło najpierw zaprojektować, a potem zrealizować tę inwestycję - powiedział wojewoda Bohdan Paszkowski podczas wizyty w nowej siedzibie.

Obecnie CPR mieści się w pomieszczeniach udostępnianych przez Państwową Straż Pożarną. Po przeprowadzce do nowego obiektu operatorzy numeru alarmowego 112 będą mieli do dyspozycji 1,2 tys. metrów kwadratowych.

W nowym obiekcie powstały m.in. sala operatorska z 30 stanowiskami, pomieszczenie psychologa i informatyków, sala konferencyjna oraz sala narad. Zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW Mirosław Sienkiewicz zaznaczył, że ważną rolą CPR jest edukacja, promocja zasad powiadamiania ratunkowego także wśród najmłodszych i takie zajęcia będą w nowym CPR organizowane. Przypomniał wydarzenie z ostatnich tygodni, gdy na numer alarmowy zadzwoniło dziecko, które zamknęło się w bagażniku samochodu, udało się przeprowadzić całą akcję ratunkową. To dowód na to, że dziecko to wiedziało, gdzie ma zadzwonić i jak się zachować. 

- Szczęśliwie się to wszystko się zakończyło, dlatego ta część promocyjna jest też bardzo istotna, zwracamy na nią uwagę - powiedział Mirosław Sienkiewicz.

Ideą CPR jest zbieranie przez całą dobę w jednym miejscu informacji o wszystkich zdarzeniach w regionie. CPR obsługuje numer alarmowy 112, nr policji 997, w przyszłości także z numerów 998 i 999.

- Operator może zarządzać informacją o zdarzeniu - przekazuje informację konkretnym służbom, widzi w systemie, czy są już na miejscu. To zarządzenie informacją jest ważne, gdy np. dzwonią w tej samej sprawie inne osoby, bo to daje możliwość spokojnego prowadzenia działań ratowniczych - powiedział Krzysztof Hryniewicki, kierownik CPR w Białymstoku.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}