W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O podlaskiej gospodarce na posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

18.11.2021

Stan gospodarki w województwie i sytuacja na granicy polsko-białoruskiej to główne punkty plenarnego posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS). Spotkanie w formule online odbyło się w czwartek (18.11), wziął w nim udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Obrady rozpoczęły się przyjęciem stanowiska w sprawie sytuacji na granicy polsko- białoruskiej. Członkowie Rady wyrazili w nim wdzięczność i wsparcie dla służb mundurowych broniących granicy i wszystkich, którzy są zaangażowani w te działania.

Sytuacja gospodarcza w czasie pandemii

Jak informował Jarosław Sawicki z IPC Instytutu Badawczego, największe wyhamowanie zatrudnienia w województwie podlaskim nastąpiło w pierwszym kwartale 2020 r., czyli podczas pierwszej fali pandemii. Wiosną tego roku liczba ofert znacznie wzrosła. Pandemia wpłynęła na zwiększenie zatrudnienia w niektórych branżach m.in.: informatycznej, transportowej i magazynowej. Wciąż potrzebni są pracownicy nisko- i wysokowyspecjalizowani praktycznie we wszystkich działach przemysłu – ich brak stanowi duży problem w wiodących branżach.

Zupełną nowością stała się też praca zdalna, którą stosuje coraz więcej firm - w Podlaskiem 70 proc. przedsiębiorców deklaruje możliwość w całości pracy zdalnej.

Na pandemii nie stracił podlaski eksport - wciąż największym partnerem handlowym pozostaje rynek Unii Europejskiej, a przedsiębiorcy z Podlaskiego najwięcej sprzedają zwierząt i produktów zwierzęcych, wyrobów elektromaszynowych oraz drewna i wyrobów drewnianych.

O wpływie pandemii na lokalny handel mówił z kolei Bogdan Rogaski, Prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego. Zaznaczył, że część kupujących przeniosła się do internetu, co wymusiło na sprzedawcach oprócz prowadzenia tradycyjnych stoisk, uruchomienie witryn internetowych.

O problemach branży budowlanej mówił Tomasz Kozłowski, prezes Polskiego Klastra Budowlanego. Wymienił m.in. brak pracowników i poważne kłopoty z dostawą materiałów, które uniemożliwiają realizację umów z klientami. Mimo tego, po zapaści na początku pandemii nastąpił odbicie - w ubiegłym roku w regionie sprzedano rekordowe 270 tys. lokali.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił o sytuacji w szpitalach w związku z pandemią i przypomniał o trafiających do naszego regionu pieniądzach z rządowego programu Polski Ład. Natomiast o czekających na przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm konkursów z funduszy unijnych informowała Joanna Sarosiek, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w urzędzie marszałkowskim. Pierwsze z nich rusza już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wsparcie może sięgnąć 100 tys. euro.

Posiedzenie prowadził Sylwester Zawadzki, prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku i przewodniczący WRDS.

Na podst. wrotapodlasia.pl

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}