W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O pomocy dla obywateli Ukrainy

25.02.2022

Wojewoda podlaski wraz z podległymi służbami od dłuższego czasu przygotowywał działania w zakresie zarządzenia kryzysowego na wypadek eskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę, zgodnie z dyspozycjami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Chodzi głównie o zapewnienie pomocy obywatelom Ukrainy, którzy przed wojną uciekaliby do Polski. W piątek (25.02) na ten temat wojewoda rozmawiał podczas wideokonferencji ze wszystkimi samorządowcami z regionu oraz posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Posiedzenie WZZK

- Od dłuższego czasu budowaliśmy sieć zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, która będzie uruchamiana w zależności od sytuacji. W tym momencie wojna, którą u naszych sąsiadów wywołała Rosja, bardzo nas niepokoi - mówił podczas wideokonferencji z samorządowcami wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

W spotkaniu wzięli udział wicewojewodowie: Tomasz Madras i Bogusława Szczerbińska oraz marszałek województwa podlaskiego, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie. Wojewoda poinformował o systemie dyslokacji uchodźców z Ukrainy - pierwszy etap to punkty recepcyjne na granicy z Ukrainą, które przygotowali wojewodowie z Podkarpacia i Lubelszczyzny. Jest w nich możliwość wydania posiłków, zapewnienia odpoczynku oraz udzielenia pomocy medycznej. Ośrodki recepcyjne znajdują się przy przejściach granicznych: Medyka-Szeginie; Korczowa-Krakowiec; Krościenko-Smolnica; Budomierz-Hruszew; Dorohusk-Jagodzin; Dołhobyczów-Uhrynów; Zosin-Uściług; Hrebenne-Rawa Ruska oraz dodatkowy na dworcu w Przemyślu.

Obywatele Ukrainy mogą być zakwaterowani w całej Polsce, mają zapewniony transport z punktów recepcyjnych do miejsc kwaterowania. Bezpieczne schronienie z wyżywieniem i opieką medyczną gwarantuje im także województwo podlaskie, które swoją bazę opiera m.in. na obiektach hotelowych i pensjonatach. Służby wojewody współpracują w tym zakresie również z samorządowcami, którzy na polecenie wojewody zaproponowali obiekty dla uchodźców.

Wojewoda podlaski podczas wideokonferencji zaapelował o weryfikację propozycji miejsc pod kątem możliwości ich jak najszybszego uruchomienia, jeśli zajdzie taka konieczność.

- Uchodźcy z Ukrainy już są w naszym kraju, sytuacja jest bardzo dynamiczna. Musimy być przygotowani. Jest opracowany system wzajemnej komunikacji, proszę o mobilizację - zwrócił się do samorządowców wojewoda.

Dyslokacja uchodźców z Ukrainy była również głównym tematem piątkowego posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Policji, Straży Pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Inspekcji Handlowej, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku oraz Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}